"România nu va stinge lumina, ca în comunism! Atenție doar la risipa de Energie!" Sunt mesaje și asigurări pe care le dă președintele României de la New York. Klaus Iohannis participă la Adunarea Generală a ONU și a avut o întâlnire cu reprezentantul Grupului Băncii Mondiale. În ambele ocazii, președintele Iohannis a vorbit despre consecințele Războiului de la granițele României.
Preşedintele Klaus Iohannis a declarat marţi, în cadrul intervenţiei la Adunarea Generală ONU, că pacea este, în continuare, ameninţată de cele mai grave provocări de la sfârşitul celui de-Al Doilea Război Mondial. El a precizat că nu există justificare pentru vărsarea de sânge, distrugeri şi suferinţe umane.