Au apărut primele imagini de pe camerele de supraveghere cu tragicul accident din 2 Mai provocat de tânărul drogat Vlad Pascu. În imagini se vede cum victimele mergeau pe marginea drumului, în afara părții carosabile, în momentul în care au fost izbite în plin de mașina lui Pascu. Este un detaliu important întrucât poate stabili vinovăția exclusivă a șoferului aflat sub influența substanțelor interzise.
De la 1 februarie este eliminat timbrul de mediu, care se plătea la cumpărarea unei maşini la mâna a doua aduse din străinătate sau autohtone, dar pentru care nu fusese dat acest bir.