Viitorul României este viciat, arată cifrele celui mai recent studiu la care au participat 10 mii de adolescenți. O treime dintre adolescenţii români se declară dependenţi de nicotină, iar peste jumătate au abuzat de alcool. Cercetarea mai arată că mulţi parinţi chestionaţi nu ştiu cum să reacţioneze într-o situaţie de criză şi aşteaptă ajutor din partea şcolii sau a autorităţilor.