Cutremurul de 5,7 din judeţul Gorj a avut astăzi încă 11 replici cu magnitudine peste 2. Oamenii trăiesc cu spaimă, pentru că în urma seismului de marţi au fost peste 540 de replici, unele cu o magnitudine mai mare de 4. Specialiştii în fizica Pământului spun că activitatea seismică din zonă ar putea continua încă o lună.
Activitatea seismică din judeţul Gorj este în continuare intensă, se încadrează în parametrii estimaţi după un şoc principal şi va continua timp de aproximativ o lună, precizează Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului.
Conducerea Universităţii "Constantin Brâncuşi" din Târgu Jiu anunţă, vineri, că toate activităţile didactice se vor desfăşura online în perioada 20-24 februarie, din cauza situaţiei seismice din judeţ înregistrată în ultimele zile.