abuz psihologic
A intrat în vigoare legea care interzice bullyingul în școli. Orice comportament care înseamnă violență psihologică va fi sancționat. Profesorii sunt primii chemați să intervină. Ei vor fi instruiți pentru a putea recunoaște astfel de abuzuri, dar și pentru a preveni astfel de atitudini.
Un proiect de lege prevede sancțiuni și amenzi pentru hărțuirea morală a angajaților la locul de muncă
Psihologii au o explicaţie pentru situaţiile în care sunteţi frecvent jignit de către superiori și colegi, marginalizat, sau cu sarcini sarcini impozibil de realizat: poate fi vorba despre hărțuire morală la locul de muncă. O formă de abuz psihologic fără reglementare legală, dar un proiect de lege propune schimbări importante. Angajatorul va plăti daune şi cheltuieli pentru consiliere psihologică, atunci când abuzul este dovedit în instanță.

