70 de ani de la abdicarea forţată a Regelui Mihai. Pe 30 decembrie 1947 a fost silit să semneze actul la Palatul Elisabeta

S-au împlinit azi 70 de ani de la abdicarea forțată a Regelui Mihai I. Pe 30 decembrie 1947, Majestatea Sa a fost silit să semneze documentele prin care renunța la tot. A urmat un exil lung şi dureros de aproape cinci decenii, până când i-a fost permis să vină din nou acasă. Susţinătorii monarhiei nu au vrut ca această zi să treacă neobservată şi au mers atât la Palatul Elisabeta cât şi la Palatul Regal.

Ultima Oră

Cele mai citite