Prilej de joc şi voie bună în satele din Transilvania şi Moldova, unde încă se mai păstrează obiceiuri din străbuni. În fiecare an, în a doua zi de Paşte, fetele necăsătorite îmbracă cele mai frumoase costume populare, pun pe masă cele mai alese bucate şi aşteaptă flăcăii satului care vin cu udatul.
Aglomeraţie mare în cimitire în a doua zi de Paşte. Oamenii au mers cu flori la mormintele celor dispăruţi. Mai mult, la căpătâiul lor unii au întins mese şi au făcut grătare. În Iloviţa, judetul Mehedinţi, sătenii au mers şi cu lăutarii la mormânt.