a doua sansa
S-a deschis anul școlar după gratii. Aproape 150 de deținuți din Penitenciarul Timișoara vor merge la ore, vor avea teme și vor primi note, ca într-o școală obișnuită. La final de studii, sunt recompensați cu credite și câștigă zile pentru eliberarea condiționată. Chiar dacă festivitatea de deschidere nu a avut loc în curtea școlii, deținuții au avut parte de un ceremonial aproape tradițional.
TELEJURNAL SPECIAL Ziua învață în băncile școlii, iar seara mătură după elevi. Tanti Anica, o femeie cu două clase, s-a întors la școală în prag de pensie
Telejurnal Special vă prezintă povestea unei doamne care, la 58 de ani, dă dovadă de o ambiție ieșită din comun. Femeia din județul Galați s-a întors pe băncile școlii. Cu numai două clase, și-a trăit viața într-o sărăcie cumplită și în neștiință. Acum, aflată în prag de pensie, și-a dorit să revină la școală și să afle tainele cărților de Română, Istorie sau Geografie.
A doua șansă la educație. 15 mii de adulți învață, an de an, să scrie și să citească
15.000 de români primesc, în fiecare an, a doua șansă la educație. Învață să scrie și să citească pentru a-și construi un viitor. Programul se desfășoară în peste 400 de școli, iar elevii au până în 50 ani. Cei mai mulți au trăit în sărăcie și nu și-au permis să meargă la școală în copilărie. Alții, pur și simplu au refuzat să învețe la timpul potrivit.

