Aproximativ 36.000 de polițiști, jandarmi și pompieri vor supraveghea de 1 Mai zonele unde românii mergeau în mod obișnuit la picnic. Purtătorul de cuvânt al Ministerului Afacerilor Interne, Monica Dajbog, a avertizat că persoanele care vor încălca restricțiile vor fi sancționate.