Suveraniștii sărbătoresc Ziua Unirii. Simpatizanți AUR din toată Moldova s-au adunat la Iași. Călin Georgescu şi-a chemat susţinătorii în Parcul Carol din Bucureşti

24 January 2026, 14:38 (actualizat 25 January 2026, 08:03)

Suveraniştii sărbătoresc și ei Ziua Unirii Principatelor Române. Simpatizanți AUR din toată Moldova s-au adunat la Iași. Călin Georgescu şi-a chemat susţinătorii în Parcul Carol din Bucureşti

Simpatizanții AUR s-au adunat încă de dimineaţă în Piaţa Unirii din Iaşi, dar au anunţat sărbătorirea evenimentului și la Focșani. Sute de oameni din toată zona Moldovei au venit cu steaguri la statuia domnitorului Alexandru Ioan Cuza și au pornit în marş spre Palatul Culturii din Iași.

Şi liderul SOS, Diana Șoșoacă, împreună cu simpatizanţii au fost prezenţi la manifestaţii, însă au stat separat de membrii AUR.

Între timp, Călin Georgescu şi-a chemat susţinătorii în Parcul Carol din Bucureşti, unde a depus o coroană de flori la Monumentul Eroului Necunoscut. I-au fost alături câteva sute de simpatizanţi.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite