Suveraniștii sărbătoresc Ziua Unirii. Simpatizanți AUR din toată Moldova s-au adunat la Iași. Călin Georgescu şi-a chemat susţinătorii în Parcul Carol din Bucureşti
Suveraniştii sărbătoresc și ei Ziua Unirii Principatelor Române. Simpatizanți AUR din toată Moldova s-au adunat la Iași. Călin Georgescu şi-a chemat susţinătorii în Parcul Carol din Bucureşti
Simpatizanții AUR s-au adunat încă de dimineaţă în Piaţa Unirii din Iaşi, dar au anunţat sărbătorirea evenimentului și la Focșani. Sute de oameni din toată zona Moldovei au venit cu steaguri la statuia domnitorului Alexandru Ioan Cuza și au pornit în marş spre Palatul Culturii din Iași.
Şi liderul SOS, Diana Șoșoacă, împreună cu simpatizanţii au fost prezenţi la manifestaţii, însă au stat separat de membrii AUR.
Între timp, Călin Georgescu şi-a chemat susţinătorii în Parcul Carol din Bucureşti, unde a depus o coroană de flori la Monumentul Eroului Necunoscut. I-au fost alături câteva sute de simpatizanţi.

