Sute de voluntari sunt pe plajele din nordul Spaniei ca să cureţe deşeurile din plastic scăpate în Oceanul Atlantic de pe un cargobot

14 January 2024, 14:25

Tineri, copii, persoane în vârstă, localnici şi turişti s-au mobilizat cu site şi mături şi cern fiecare centimetru de nisip. Experţii spun însă că este o misiune imposibilă şi se aşteaptă ca peleţii să ajungă şi pe coasta Statelor Unite sau a Canadei.​ Ne aduce detalii corespondentul nostru în Spania, Oana Dobrescu.

Pe plajele din Galicia, Cantabria, Asturias și Țara Bascilor au ajuns tone de peleți din plastic. Sute de voluntari au venit să dea o mână de ajutor. O munca extenuantă, pe o vreme neprietenoasă, însă oamenii nu se resemnează.

“Este foarte greu să vezi dezastre că acesta, într-un loc atât de pur. Plajele de aici sunt atât de sălbatice și atât de frumoase! Și să vezi deșeuri industriale împrăștiate pe plaje este absolut sfâșietor.”

“Când am sosit, părea că nu sunt prea multe de curățat în comparație cu alte zile, dar, odată ce începi, peleții continuă să iasă, este o treabă destul de minuțioasă, dar se simte că facem ceva.”

Până acum s-au strâns câteva tone de deșeuri, însă 90% se află în continuare în largul Oceanului Atlantic, de unde pot ajunge și pe alte continente.

Liam de Haan, expert în microplastice flotante, Universitatea din Barcelona: “În cazul acestei deversări specifice din Galicia, ne așteptăm că acestea să fie transportate foarte departe de zonă, putând ajunge în Oceanul Arctic sau chiar în zone de pe coasta SUA sau a Canadei.”

Bogăția Galiciei vine din ocean, iar pescarii privesc cu îngrijorare această catastrofă, care le-ar putea afecta vânzările de pește și fructe de mare.

Oana Dobrescu, corespondent TVR: “Spania este o forță mondială în sectorul de pescuit, cu 13 milioane de tone de pește capturate anual. O industrie care generează 0,5% din PIB-ul țării, iar tensiunea crește cu fiecare maree care aduce la mal milioane de biluțe de plastic.”

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite