Sute de hectare de culturi de cartofi, nerecoltate. Procesatorii s-au orientat către importuri
Situaţie fără precedent în agricultură. La mijloc de noiembrie, sute de hectare de culturi de cartof sunt nerecoltate. Inclusiv cei timpurii care trebuiau adunaţi în august. De vină e vremea neprielnică dar şi faptul că procesatorii cu care fermierii încheiaseră contracte s-au orientat către importuri, mult mai profitabile. Cultura cartofului e scumpă, riscantă din cauza vremii, iar agricultorii cer ajutorul statului.
Iosif Colțea a obţinut în acest an peste 1500 de tone de cartofi pe terenul lui din judeţul Covasna. A investit inclusiv în irigaţii peste un milion şi jumătate de lei. Urma sa livreze cartofii unui procesator din Harghita cu 1 leu şi 37 de bani kilogramul. Însă, nu a putut să recolteze în septembrie din cauza ploilor, iar procesatorul l-a refuzat.
Situaţie neobişnuită şi în sudul ţării. Cartofii de pe sute de hectare sunt încă în pământ.
În 2025 cartoful a ajuns o cultură aproape de subzistență, pe 30 de mii de hectare în toată ţara. Suprafețele sunt reduse la o zecime din ceea ce exista înainte de 1989.
Alte ţări europene obţin producţii mai mari şi vând cu preţ mai bun. În Germania, un kilogram costă 27 de bani, de 4 ori mai puţin decât preţul cu care îl dau fermierii români.
România produce anual cel mult jumătate din necesarul de consum. Restul vine din import, din Europa sau din afara ei.

