Surse: Bolojan a ameninţat cu demisia în şedinţa coaliţiei
Reforma administrației locale şi centrale creşte tensiunea în coaliţia de guvernare. Premierul Bolojan ar fi cerut, potrivit unor surse, reducerea a 40% din posturile administrației locale. Liberalii îl susţin și spun că tăierile de numai 25% nu ar avea niciun efect. PSD a cerut o amânare de două săptamani pentru noi analize. Mai mult, potrivit surselor, Ilie Bolojan a transmis în şedinţa de duminică a PSD-PNL-USR-UDMR că va demisiona dacă nu trec aceste reforme.
Cei de la PSD spun că cifrele cu care s-a discutat pe masă la ședința coaliției de duminică nu sunt convingătoare și vor un răgaz pentru a analiza foarte clar ce se întâmplă în administrația locală dacă numărul posturilor ar scădea cu 40 la sută – propunerea premierului Ilie Bolojan. Ei susțin că și procentul de 25% era suficient de eficient – și asta deoarece dispăreau 40 000 de posturi, unele neocupate, dar, spun ei, ar fi plecat oricum 15 mii de angajați.
În schimb, liberalii spun că la 40% procent se ajunge abia la 10% plecări efective din sistem. De aici a plecat și amenințarea premierului Ilie Bolojan că ar putea să demisioneze dacă nu trece această reformă, potrivit jurnalistei Alina Manolache. Însă din reacțiile social-democraților din această dimineață, pare că aceștia nu iau în serios amenințarea.
Potrivit unor informații transmise de jurnalista Alina Manolache pentru Telejurnalul de la ora 14.00, în coaliția de guvernare a fost agreată propunerea PSD, spune Sorin Grindeanu, ca impozitul pe cifra de afaceri a companiilor care au peste 50 000 cifră de afaceri, să nu mai fie eliminat.
Cei de la PSD au propus și alte modificări la pachetul pe care guvernul urmează să-și asume răspunderea, cum ar fi eliminarea CASS-ului pentru mame, pentru veterani, introducerea CASS-ului pentru ucraineni și migranți.

