Reuniune a coaliției de guvernare la Palatul Victoria, neurmată de ședință de guvern. Surse: Se amână concedierile din administrație pentru jumătatea lunii septembrie
Reuniunea liderilor coaliției de guvernare a început la ora 13.00, la Palatul Victoria. O etapă într-un calendar strâns, dorit de premierul Ilie Bolojan, în care ultimul pas este asumarea răspunderii, în fața Parlamentului. Măsurile pentru administrația publică au rămas însă punctul nevralgic. Detaliile pentru acest din urmă sector nu au putut fi puse la punct duminică.
Potrivit surselor TVR Info, se amână concedierile din administrație pentru jumătatea lunii septembrie.
Astfel, pentru cel de-al șaselea pachet al austerității, care ar fi trebuit convenit duminică în coaliție și mai apoi în guvern, vor fi discuții abia peste două săptămâni.
Dezbaterile din coaliție au fost aprinse, după ce Ilie Bolojan ar fi venit cu varianta ca procentul de 25% disponibilizări în instituțiile publice locale să crească la 45%. Procentul de 25% nu ar fi însemnat economii la stat, potrivit premierului, pentru că nu în toate instituțiile publice locale schema era completă.
Luni, procedura asumării continuă însă pentru celelalte 5 pachete.
Potrivit informațiilor obținute de TVR Info, luni, la ora 12.00, coaliția se va întruni pentru amendamentele parlamentarilor la pachetele adoptate vineri.
La ora 16.00, ar urma să se desfășoare ședința de guvern pentru aceste amendamente.
La ora 19.00, ar urma să aibă loc ședința de plen comun pentru asumarea răspunderii pe fiecare pachet în parte.
Aprobarea celui de-al șaselea pachet, care privește disponibilizarea a 40.000 de angajați din administrația publică locală, a fost amânată inițial cel puțin până duminică. Motivele amânării pachetului care vizează administrația locală nu au fost făcute publice de premier. Decizia executivului a venit după o întâlnire avută de Ilie Bolojan cu sindicatele și patronatele, în Consiliul tripartit.
Premierul Ilie Bolojan a anunțat încă de vineri că pachetul de măsuri privind administraţia publică ”urmează să fie discutat duminică”. El adăugat că, ”foarte probabil”, va avea loc o nouă şedinţă de guvern pentru a fi adoptat şi acest pachet, astfel încât, la finalul săptămânii viitoare, toate cele şase pachete să fie adoptate.
Premierul spunea, după şedinţa de vineri a executivului, că au fost discutate componenta legată de pensiile magistraţilor, pachetul pe sănătate, companiile de stat, companiile autofinanţate – ASF, ANCOM şi ANRE – şi componenta de fiscalitate-insolvenţă.
”Toate aceste componente sunt absolut necesare pentru a pune în practică politici publice care să facă să avem un stat mai sănătos, un stat eficient, un stat care respectă munca”, a explicat premierul Ilie Bolojan.
Purtătorul de cuvânt al guvernului, Ioana Dogioiu, a detaliat că mai sunt câteva discuţii pe care partidele din coaliţie trebuie să le aibă asupra acestui proiect, iar acest lucru se va întâmpla duminică, în cadrul unei reuniuni.
”Mai sunt câteva chestiuni în discuţia partidelor, se va relua discuţia cu o coaliţie, duminică, după care va urma, probabil, o şedinţă de guvern”, a declarat Ioana Dogioiu.
Ea a adăugat că nu poate preciza ce anume s-a schimbat în cadrul proiectului privind administraţia publică.
”Dacă se va ajunge la acord şi va exista şedinţa de duminică şi va fi adoptat, sigur va urma aceeaşi procedură”, a adăugat Dogioiu.

