Suporterii, alături de naționala României la Campionatul European de Fotbal 2024, chiar și după înfrângerea în fața Belgiei. Imagini în exclusivitate cu spectacolul de pe străzile din Koln!

23 iunie 2024, 10:53 (actualizat 23 iunie 2024, 11:30)

Chiar dacă a pierdut cu 2-0 în fața Belgiei, naţionala noastră ne-a demonstrat că fotbalul românesc merită să fie jucat în marile campionate ale lumii. Am văzut o echipă puternică, cu jucători neobosiţi, o echipă matură, proaspătă, care ne-a redat entuziasmul pe care nu l-am mai simţit de foarte mulţi ani.

Entuziasm care s-a văzut şi în „marea galbenă”, aşa cum i-au numit publicaţiile străine pe suporterii României.

Înfrângerea de sâmbătă seară nu înseamnă că plecăm acasă. Mai există o speranţă în meciul cu Slovacia, de săptămâna viitoare. Golaverajul încă ne ţine pe primul loc în grupă.

La fel ca înainte de meciul cu Ucraina, suporterii români au reuşit sâmbătă seară să facă o atmosferă de neuitat în tribune, dar și pe străzi.

În ţară, românii au umplut terasele.

În Centrul Vechi al Capitalei, spre exemplu, abia mai puteai trece.

Chiar dacă România a încasat primul gol în minutul 2, speranța românilor a rămas neclintită până la final, aşa cum şi jucătorii au tras tare până în ultima secundă.

Momentele tensionate au crescut în minutul 63, când Belgia a înscris în poartă lui Niță, dar anularea golului de către VAR pentru offside a adus bucurie printre suporteri. Bucuria n-a ținut mult, iar belgienii au înscris din nou în minutul 79.

Cu toate acestea, românii au petrecut de bucurie la final de meci.

România mai are o șansă să se califice în optimile de la Euro 2024 miercuri seara, când va juca împotriva Slovaciei.​