Suntem sau nu în criză, după intrarea în recesiune tehnică? Ce spun politicienii
Reacţiile politice nu au întârziat să apară după ce Institutul Național de Statistică a confirmat recesiunea tehnică. În timp ce premierul Ilie Bolojan consideră că nu traversăm o criză, liderii PSD îl contrazic și spun că ţara nu merge în direcţia corectă. Social-democrații lansează un atac în serie împotriva lui Ilie Bolojan, pe care îl somează să schimbe abordarea. O reacție mai temperată are, în schimb, opoziția parlamentară. Iar USR îi ia apărarea premierului.
Prim-ministrul Ilie Bolojan transmite că situația economică actuală este rezultatul unui deficit bugetar ridicat în 2024, de aproape 9%, din timpul guvernării Ciolacu, un model economic distrugător, bazat pe deficit și pe consum pe care, spune Ilie Bolojan, actualul Executiv l-a schimbat rapid în disciplină bugetară.
Ilie Bolojan: Unde cred că au românii mare dreptate: toată lumea trebuie să fie parte la acest cost, sectorul public să contribuie mai mult și asta trebuie să facem. Această coaliție a convenit un pachet de măsuri care au fost discutate înainte timp de 3 săptămâni, care erau inevitabile. Îmi asum aceste măsuri, eu nu voi fugi de partea de responsabilitate.
Liderii PSD, parte din același guvern și din aceeași coaliție, contestă vehement strategia lui Ilie Bolojan, alături de care au votat însă toate măsurile adoptate până acum.
Într-o avalanșă de mesaje postate pe rețele, social democrații condamnă cu severitate direcția asumată de Ilie Bolojan, pe care o numesc, un “experiment terminat”.
Sorin Grindeanu scrie că întreaga situație e “o rușine” inclusiv pentru PSD, care are partea sa de responsabilitate. Că oamenii “simt în buzunare politica austeră a Guvernului”.
Social democrații anunță alte ultimatumuri pentru premier, amenință că lasă guvernul fără susținere, în lipsa unui acord pentru Pachetul de Relansare Economică și Măsurile de Solidaritate.
În apărarea lui Ilie Bolojan vine prim-vicepreședintele PNL Ciprian Ciucu. El cere liberalilor să fie alături de prim-ministrul care a salvat partidul.
Și deputatul USR Claudiu Năsui ia apărarea premierului Bolojan: deficitul e de vină!
O reacție a venit și din opoziție.
Petrișor Peiu, deputat AUR: “Noi credem această situație a fost cauzată de către un fenomen absolut greu de imaginat că ar fi fost declanșat de către cineva, dar el este declanșa de guvern. Creșterea în paralel a prețului energiei după expirarea perioadei de plafonare de la 1 iulie și a taxelor de consum TVA și accize. Cele două fenomene au fost în paralel, au generat un efect de creștere foarte mare a prețurilor.”
Președintele Nicușor Dan îndeamnă societatea să vadă partea buna a lucrurilor: Mesajul cel mai bun care a venit cu un cost pentru români sigur, mesajul cel mai bun pentru investitori este că în loc de 9,5 am avut deficit 7,6. Dacă ne uitam la partea asta și nu la partea de diminuare, este un mesaj foarte bun.
Șeful statului nu este îngrijorat de contrele din coaliția de la guvernare. Și chiar a declarat că funcționează mai bine decât este percepția publică.

