Summitul NATO: Nicuşor Dan a avut o întâlnire bilaterală cu prim-ministrul britanic Keir Starmer
25 iunie 2025, 11:00 (actualizat 25 iunie 2025, 11:04)
Preşedintele României, Nicuşor Dan, a avut o întâlnire bilaterală cu prim-ministrul britanic Keir Starmer miercuri dimineaţă.
Nicuşor Dan a participat la întâlnire alături întreaga delegaţie a României, din care au făcut parte consilierul pentru apărare şi siguranţă naţională, Cristian Diaconescu, noii miniştri de externe şi al apărării, Oana Ţoiu şi Ionuţ Moşteanu, precum şi ambasadorul României la NATO, Dan Neculăescu.
Președintele României a confirmat pe platforma X întâlnirea, subliniind buna colaborare dintre cele două state:
„A fost o plăcere să mă întâlnesc cu premierul @Keir_Starmer în marja summitului #NATO. Am discutat despre relaţia strânsă dintre România şi Regatul Unit ca parteneri strategici şi aliaţi. Vom continua cooperarea solidă în domeniul apărării, precum şi coordonarea în faţa ameninţărilor hibride şi cibernetice, cu un accent deosebit pe regiunea Mării Negre”, a transmis președintele Nicușor Dan.