SUA şi Iran vor avea duminică o întâlnire virtuală pentru a semna acordul care se va pune capăt războiului

13 June 2026, 22:01

Finalizarea acordului Iran Statele Unite ar putea avea loc în următoarele 24 de ore. Documentul prin care se va pune capăt războiului va fi semnat electronic. Iar apoi delegațiile americană și iraniană se vor întâlni față în față, cel mai probabil la Geneva, pentru discuții tehnice.

Reprezentanţi ai Statelor Unite şi ai Iranului vor avea duminică o întâlnire virtuală împreună cu mediatorii pakistanezi şi qatarezi pentru a semna electronic un acord care să pună capăt războiului şi să permită deblocarea Strâmtorii Ormuz, a relatat sâmbătă publicaţia digitală americană Axios.

Acest memorandum de înţelegere ar extinde încetarea focului în vigoare din aprilie cu încă 60 de zile şi ar facilita deschiderea negocierilor privind programul nuclear iranian, a adăugat publicaţia.

Surse americane şi din ţările mediatore citate de Axios au confirmat că semnarea se va face virtual din motive logistice.

Semnarea acestui acord ar fi rezultatul a aproape trei luni de negocieri între administraţia Trump şi regimul de la Teheran, cu medierea Pakistanului, Qatarului, Egiptului şi Turciei.

Acordul ar pune capăt războiului început de SUA şi Israel pe 28 februarie împotriva Iranului şi ar putea contribui la stabilizarea pieţelor energetice, afectate de blocada iraniană a Strâmtorii Ormuz, prin care trecea 20% din petrolul mondial înainte de conflict.

Preşedintele Donald Trump va călători luni în Franţa pentru a participa la summitul G7, unde speră să se întâlnească şi cu liderii din Egipt, Qatar şi Emiratele Arabe Unite, cu care va discuta despre situaţia din Iran.

Potrivit surselor americane, a fost invitat şi prinţul moştenitor saudit, Mohamed bin Salman, care nu poate participa din cauza unor probleme de agendă în timp ce prezenţa premierului israelian Benjamin Netanyahu nu este de aşteptat. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite