SUA reduc prezenţa militară în Europa. Analiştii avertizează asupra unui risc pentru NATO
SUA intenţionează să-şi anunţe aliații că vor reduce numărul capabilităților pe care europenii s-ar putea baza în cazul unei crize serioase. Informația a fost făcută publică de agenția Reuters, care susține că este confirmată din trei surse. Pentagonul a anunțat deja că reduce numărul brigăzilor pe care le are în Europa de la 4 la 3.
Potrivit Reuters, la sfârșitul acestei săptămâni, SUA ar urmă să-și informeze partenerii europeni, că în cazul unei crize majore, se vor putea baza pe mai puține resurse americane.
Secretarul general al NATO consideră trecerea de la o dependență excesivă a Europei față de Statele Unite la preluarea unui rol mai important va întări alianța transatlantică.
Mark Rutte: În acest context, știm că vor avea loc ajustări. SUA trebuie să se orienteze mai mult, de exemplu, către Asia. Acest lucru se va întâmpla în timp, într-un mod structurat.
Recent, Pentagonul a anunțat că-și va reduce prezența în Europa la nivelul anului 2021. Analiștii susțin că semnalele de acest gen nu fac decât să încurajeze inamicii NATO, în principal Rusia.

