Este oficial, Statele Unite ale Americii își retrag o parte dintre militarii staționați la noi în țară, a confirmat ministrul Apărării Naționale. Este vorba în principal despre trupe amplasate în baza de la Mihail Kogălniceanu. Iar în România mai rămân aproximativ jumătate din cei dislocați până acum. Oficialii români spun însă că e o decizie așteptată. Informații despre o astfel de măsură au apărut încă din primăvară. „Securitatea României și a flancului estic nu va fi în niciun fel diminuată, iar parteneriatul strategic între România și SUA rămâne în aceiași parametri”, dă asigurări președintele României. Nicușor Dan a discutat despre această situație cu premierul Ilie Bolojan și cu ministrul Apărării, după cum au precizat surse politice pentru Știrile TVR.
Copiază și plasează acest URL în site-ul tău WordPress pentru a-l îngloba
Copiază și plasează acest cod în site-ul tău pentru a-l îngloba