SUA le-au transmis aliaților că nu intră în război decât dacă Iranul atacă cetățeni americani
Administrația Trump le-a transmis mai multor aliați din Orientul Mijlociu că nu intenționează să se implice activ în războiul dintre Israel și Iran, cu excepția cazului în care Iranul atacă cetățeni americani, potrivit a două surse din țări care au primit acest mesaj de la SUA, relatează Axios.
SUA au ajutat Israelul să intercepteze rachete, dar a precizat clar că Israelul acționează singur în atacarea Iranului. Mesajul american a fost că dacă Iranul atacă americani, va depăși o linie roșie.
Statele Unite au transmis un mesaj similar acelorași țări cu aproximativ o oră înainte ca Israelul să declanșeze războiul, joia trecută, informându-le că nu va participa.
Deși liderii iranieni au acuzat SUA că sunt complice la efortul de război al Israelului și au amenințat de săptămâni întregi că vor lovi bazele americane ca răspuns, până acum nu a avut loc niciun astfel de atac.
„Iranienii sunt foarte atenți până acum să nu facă nimic care ar putea determina SUA să intervină”, a spus un diplomat arab cu acces direct la strategia liderilor de la Teheran.
Israelul a cerut administrației Trump să se alăture războiului pentru a elimina programul nuclear al Iranului. Un oficial american a declarat sâmbătă pentru Axios că administrația Trump nu ia în considerare activ acest pas.
- Oficialii americani au mai afirmat că, în weekend, Israelul ar fi avut o fereastră operațională pentru a-l asasina pe liderul suprem iranian, Ali Khamenei, dar președintele Trump le-a transmis clar israelienilor că se opune acestei măsuri.
- Un oficial american a explicat că acest lucru se datorează faptului că iranienii nu au ucis cetățeni americani – o declarație pe care oficialii israelieni au interpretat-o drept un avertisment adresat Iranului: dacă americanii sunt țintiți, SUA ar putea susține asasinarea lui Khamenei.
- Premierul israelian Benjamin Netanyahu a declarat pentru ABC News, luni, că uciderea lui Khamenei ar „pune capăt războiului” și că acest lucru rămâne o posibilitate.
Trump a evitat să răspundă clar luni când a fost întrebat dacă SUA ar putea intra în război. Însă, în timp ce SUA declară public că nu se implică, armata americană ia măsuri de pregătire pentru o eventuală implicare.
- Grupul de portavioane Nimitz se deplasează către Orientul Mijlociu, iar 28 de avioane de realimentare strategice au plecat duminică din SUA către regiune.
- Netanyahu a declarat luni, într-o conferință de presă, că vorbește aproape zilnic cu Trump, inclusiv duminică.
- A spus că apreciază ajutorul SUA în respingerea atacurilor iraniene, dar a subliniat că Trump va face ceea ce crede că este mai bine pentru America. „Vom saluta orice contribuție din partea SUA”, a spus el.
Ce urmează:
Trump a declarat luni, în cadrul unei întâlniri cu premierul canadian Mark Carney la summitul G7, că iranienii vor să discute cu SUA despre situație.
- „Trebuiau să o facă mai devreme. Au avut 60 de zile, iar în ziua 61 am spus: ‘Nu avem un acord’. Iranul nu câștigă acest război, ar trebui să vorbească imediat înainte să fie prea târziu”, a spus Trump.
- Un diplomat arab a declarat că iranienii au transmis SUA că sunt dispuși să discute o încetare a focului și să reia discuțiile nucleare după ce își finalizează represaliile și după ce Israelul își oprește atacurile.
- Oficialii israelieni spun că nu au primit niciun indiciu că Iranul vrea o încetare a focului și subliniază că Israelul nu este interesat de acest lucru momentan, deoarece nu și-a atins obiectivul de a distruge programele nucleare și de rachete balistice ale Iranului.

