SUA au confiscat al șaselea petrolier asociat Venezuelei în Marea Caraibelor

SUA au confiscat al șaselea petrolier în Marea Caraibelor / Profimedia Images
15 January 2026, 20:55 (actualizat 16 January 2026, 12:59)

Statele Unite au confiscat al șaselea petrolier în Marea Caraibelor în cadrul eforturilor continue de a controla exporturile de petrol venezuelean, au declarat oficialii, potrivit BBC.

Nava Veronica a fost abordată într-o operațiune desfășurată înainte de răsăritul soarelui, „fără incidente”, întrucât încălca măsura de „carantină a navelor sancționate” impusă de președintele Donald Trump, a declarat armata americană.

„Singurul petrol care va părăsi Venezuela va fi petrolul coordonat în mod corespunzător și legal”, a declarat Comandamentul Sudic.

De la atacurile militare ale SUA asupra Venezuelei și capturarea președintelui Nicolás Maduro în această lună, Trump a declarat că intenționează să exploateze imensele rezerve de petrol ale țării.

„Veronica este cel mai recent petrolier care operează sfidând blocada impusă de președintele Trump asupra navelor sancționate din Caraibe, dovedind încă o dată eficacitatea operațiunii Southern Spear.”, a declarat Comandamentul Sud al SUA într-o postare pe rețelele de socializare.

De asemenea, a postat un videoclip în care se vede cum marinarii și soldații marinei urcă la bordul petrolierului.

Veronica, un petrolier care navighează sub pavilionul Guyanei, a părăsit apele venezuelene la începutul lunii ianuarie, potrivit serviciului de monitorizare TankerTrackers.com.

Baza de date a Organizației Maritime Internaționale arată că nava a fost înregistrată anterior în Rusia sub diferite denumiri.

Secretarul pentru Securitate Internă, Kristi Noem, a postat pe rețelele de socializare că confiscarea petrolierului de joi a fost efectuată „în strânsă coordonare cu colegii noștri” din armată, precum și din departamentele de stat și justiție.

„Eroii noștri din Garda de Coastă au asigurat încă o dată o operațiune executată impecabil, în conformitate cu dreptul internațional”, a adăugat Noem.

Acest lucru sugerează că represiunea Washingtonului împotriva așa-numitei flote negre, formată din peste 1.000 de nave care transportă petrol sancționat, va continua, întrucât SUA colaborează cu guvernul interimar al Venezuelei pentru a controla vânzările de petrol ale țării.

Aceasta vine la o zi după ce un oficial american a declarat că SUA au finalizat prima vânzare de petrol venezuelean, în valoare de 500 de milioane de dolari.

Săptămâna trecută, Trump a cerut directorilor companiilor petroliere, la Casa Albă, să investească 100 de miliarde de dolari în infrastructura energetică a Venezuelei. Aceștia au afirmat că ar fi necesare schimbări semnificative pentru a face țara atractivă pentru investiții.

Confiscarea petrolierelor a avut un impact semnificativ asupra exporturilor de petrol ale Venezuelei.

În luna ianuarie, încărcăturile de țiței pe nave au scăzut la aproximativ jumătate din nivelurile normale, a raportat Wall Street Journal, citând furnizorul de analize maritime Kpler.

Singurele nave care încarcă țiței în porturile Venezuelei sunt cele cu destinația SUA și rafinăriile venezuelene, dintre care unele nu se află în apropierea câmpurilor petroliere, a declarat compania.

Kpler a estimat că, la 13 ianuarie, aproximativ 15,5 milioane de barili de țiței se aflau pe 17 petroliere în apele venezuelene, fără a include navele care se îndreptau deja spre SUA. Dacă Trump dorește să extindă represiunea, SUA ar putea prelua controlul asupra acesteia, a declarat Kpler.

Cea mai recentă confiscare a petrolierului a avut loc cu doar câteva ore înaintea unei întâlniri între Trump și liderul opoziției din Venezuela, Maria Corina Machado, la Casa Albă.

Trump a descris-o anterior ca fiind o „luptătoare pentru libertate”, dar a respins ideea de a o numi în fruntea Venezuelei după îndepărtarea lui Maduro, argumentând că ea nu beneficiază de suficient sprijin intern.

Un emisar al guvernului venezuelean este, de asemenea, așteptat să se deplaseze joi la Washington pentru a se întâlni cu oficiali americani și a face primii pași către redeschiderea ambasadei țării, a raportat New York Times.

„Emisarul, Félix Plasencia, ar fi primul reprezentant al mișcării politice aflate la putere în țară, cunoscută sub numele de chavismo, care vizitează capitala americană în calitate oficială după mulți ani”, a scris ziarul.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite