În Rusia, veniturile din petrol şi gaze au scăzut cu 24%, iar SUA au început să vândă petrol din Venezuela

15 January 2026, 20:28

Veniturile din petrol şi gaze la bugetul federal al Rusiei au scăzut cu 24% în 2025, ajungând la cel mai scăzut nivel de după 2020, pe măsură ce cotaţiile la petrol au scăzut, iar rubla rusească s-a apreciat, arată datele Ministerului rus al Finanţelor, transmite Reuters

Veniturile din petrol şi gaze reprezintă principala sursă de numerar pentru Kremlin, reprezentând un sfert din veniturile bugetului federal, care au fost afectate de cheltuielile masive pentru apărare şi securitate, de când Rusia a început campania sa militară în Ucraina, în luna februarie 2022.

Ministerul rus al Finanţelor a raportat că veniturile din petrol şi gaze au scăzut anul trecut până la 8.480 miliarde ruble (108,03 miliarde de dolari), de la 11.130 miliarde de ruble în 2024. Anul trecut, preţurile la petrol au scăzut cu peste 18% – cea mai abruptă scădere anuală din 2020 – pe fondul îngrijorărilor crescânde privind supraoferta.

Veniturile din petrol şi gaze au fost, de asemenea, mai mici decât cele 8.650 miliarde de ruble preconizate de Ministerul Finanţelor în estimările sale revizuite în jos, de la o prognoză iniţială de 10.940 miliarde de ruble pentru 2025.

Ultima dată când veniturile Rusiei din vânzările de petrol şi gaze au atins astfel de niveluri a fost în anul 2020, când, pe fondul pandemiei de COVID-19 şi al prăbuşirii pieţei petroliere, au scăzut până la 5.240 miliarde ruble.

Ucraina şi susţinătorii săi occidentali au declarat în repetate rânduri că vor să reducă veniturile Rusiei din petrol, pentru a forţa al doilea mare exportator de petrol din lume să pună capăt războiului din Ucraina.

În luna decembrie 2025, veniturile Rusiei din petrol şi gaze au scăzut la 447,8 miliarde de ruble, de la 790,2 miliarde de ruble în aceeaşi lună din 2024 şi 530,9 miliarde de ruble în luna noiembrie 2025.

SUA vinde petrol din Venezuela

Statele Unite au finalizat o vânzare de petrol din Venezuela pentru prima dată după arestarea preşedintelui venezuelean Nicolas Maduro, a declarat joi agenţiei France Presse un oficial american neidentificat.

Sursa respectivă, care nu a precizat identitatea cumpărătorului, a menţionat o tranzacţie în valoare de 500 de milioane de dolari şi a adăugat că ar putea urma şi alte vânzări în zilele sau săptămânile următoare.

Taylor Rogers, purtătoare de cuvânt a Casei Albe, a declarat tot joi că “preşedintele (Donald) Trump a negociat imediat după arestarea narco-teroristului Nicolas Maduro un acord energetic istoric cu Venezuela, avantajos pentru popoarele american şi venezuelean”.

Trump a anunţat săptămâna trecută că “autorităţile interimare din Venezuela urmează să transfere Statelor Unite între 30 şi 50 de milioane de barili de petrol supus sancţiunilor şi de înaltă calitate”; cantitatea reprezintă producţia venezueleană pe o lună sau două, precizează AFP. Preşedintele american a afirmat că intenţionează să “controleze” veniturile din vânzarea ţiţeiului respectiv.

El a insistat ca marile concerne petroliere să se implice în exploatarea rezervelor de petrol ale Venezuelei şi a susţinut că firmele respective sunt gata să investească în acest scop “cel puţin 100 de miliarde de dolari”. Şeful gigantului petrolier american ExxonMobil a declarat însă că în condiţiile actuale este “imposibil de investit” în Venezuela.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite