SUA ar fi cheltuit 779 de milioane de dolari în primele 24 de ore ale operațiunii militare împotriva Iranului
Forțele armate ale SUA au cheltuit aproximativ 779 de milioane de dolari în primele 24 de ore ale operațiunilor militare din Orientul Mijlociu, adică aproximativ 0,1% din bugetul lor militar total pentru 2026, potrivit calculelor realizate de agenția turcă Anadolu.
Cea mai mare parte a cheltuielilor din prima zi a fost destinată lansării rachetelor Tomahawk, care au costat armata aproximativ 340,4 milioane de dolari, se arată în raport. Aceasta a fost urmată de cheltuielile pentru misiunile avioanelor de luptă, în valoare totală de 271,3 milioane de dolari.
A treia categorie ca valoare a inclus utilizarea sistemelor de lansatoare multiple de rachete HIMARS, precum și activități de colectare de informații și sprijin logistic, care împreună au costat forțele armate americane aproximativ 122,2 milioane de dolari. Loviturile efectuate exclusiv de bombardierele strategice B-2 au costat Washingtonul aproximativ 30,2 milioane de dolari.
Statele Unite și Israelul au lansat o operațiune militară de amploare împotriva Iranului la 28 februarie. Mari orașe iraniene, inclusiv Teheranul, au fost lovite. Casa Albă a justificat atacul invocând presupuse amenințări cu rachete și nucleare din partea Iranului. În același timp, conducerea SUA a făcut apel deschis la populația iraniană să se ridice împotriva guvernului și să preia puterea.
În urma loviturilor, liderul suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei, precum și alți înalți oficiali din conducerea Republicii Islamice au fost uciși.
Corpul Gardienilor Revoluției Islamice a anunțat o operațiune de represalii, vizând obiective din Israel. De asemenea, au fost lovite baze militare americane din Bahrain, Iordania, Qatar, Kuweit, Emiratele Arabe Unite și Arabia Saudită.

