Studiu: Românii au alocat bugete mai mari pentru vacanțe
Românii au învăţat să-şi plăteasca vacanţele din timp, profitând de oferte. Totuși, bugetele alocate pentru relaxare au crescut, în ciuda măsurilor de austeritate, arată datele unui studiu publicat de un tour-operator internaţional. Preferate de turişti au fost vacanţele în străinătate. Faţă de anii trecuți, devine o modă să călătoreşti singur.
Anul economic dificil nu a însemnat neapărat chibzuință și la capitolul vacanțe. Asta reiese dintr-un studiu realizat de tour-operatorul internățional Join UP, care mai arată și faptul că turișții au luat în calcul bugete mai mari.
În același timp se poate observă că toate rezervările din sezonul de vară au fost făcute preponderent cu luni bune înainte de călătorie, începând din toamna anului trecut.
Aproape 95% dintre turiștii români au optat pentru pachete All Inclusive sau Ultra All Inclusive.
Egipt, Turcia, Cipru și Grecia au fost cele mai populare destinații pentru români în această vară, spun reprezentanții agențiilor de turism, locuri alese nu doar de familii, ci și de cei care au călătorit singuri – peste 1.000 în vara aceasta – dintre care 64% femei, după cum arată același studiu.
Datele publicate de tour-operatorul Join UP mai arată faptul că pasiunea pentru călătorii nu are vârstă. 102 ani are cel mai vârstnic turist român din această vară. A plecat în vacanță din Cluj-Napoca spre Sharm El Sheikh, Egipt.
Cei care nu au reușit să mergă în concediu în sezonul estival spun că pun bani deoparte pentru anul viitor. Datele referitoare la preferințele turiștilor au fost colectate din rezervările făcute de peste 92.000 de turiști români în lunile de vară.

