Statele Unite vor să reducă personalul în centrele-cheie de comandă NATO: aproximativ 200 de poziții, eliminate

21 January 2026, 08:38 (actualizat 21 January 2026, 08:39)

Statele Unite vor să reducă personalul staționat în centrele-cheie de comandă NATO, potrivit unor surse americane și europene, citate de Washington Post și Reuters. Direct afectate ar fi centrele privind operațiunile maritime, operațiunile speciale și coroborarea informațiilor secrete, o mișcare care intensifică îngrijorările aliaților privind angajamentul Washingtonului față de NATO.

Administrația Trump a informat deja unele capitale europene despre decizie. Practic, Statele Unite ar urma să elimine în jur de 200 de poziții din cadrul organismelor NATO care supraveghează și planifică operațiunile militare și de informații.

Vor fi afectate, în principal, Comandamentul Forțelor Speciale Aliate de la Bruxelles, Centrul de fuziune a informațiilor din Marea Britanie, dar și comandamentul din Portugalia, care supraveghează unele operațiuni maritime.

Nu a fost precizat motivul deciziei Statelor Unite. Un oficial NATO a ținut să liniștească apele și a subliniat că modificările privind personalul american nu ar fi neobișnuite, iar prezența SUA în Europa este mai mare decât în ultimii ani.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite