Spitalul Județean de Urgență Craiova trebuie să achite daune morale de 300.000 de euro unui copil care a rămas cu sechele
Spitalul Județean de Urgență Craiova trebuie să achite daune morale de 300.000 de euro unui copil. Sentința este definitivă și stabileste că unitatea medicală este responsabilă pentru faptul că fetiţa a luat o infecţie nosocomială imediat după naştere şi a rămas cu sechele neurologice.
Fetița s-a născut în 2018 la Spitalul Județean de Urgență Craiova. Medicii au constatat că are unele probleme de sănătate și au decis să o supună unei intervenții chirurgicale. După operație, fetița a fost internată în secția de chirurgie, unde i-a fost administrată în mod incorect o perfuzie.
Potrivit raportului medico-legal, fetița a contractat o infecție nosocomială, care i-a provocat grave probleme de sănătate. Mama copilului a observat că piciorul micuței s-a umflat foarte tare, iar ulterior medicii au sesizat că fetița a rămas cu sechele permanente.
Familia a dat în judecată unitatea medicală. Inițial, Tribunalul Dolj a decis că spitalul trebuie să plătească daune morale. Spitalul a contestat decizia, iar acum, Înalta Curte de Casație și Justiție a hotărât definitiv că familia fetiței trebuie să primească 300.000 de euro.

