Spitalul de Urgență de lângă front. Medicii de aici dau în fiecare zi lupte grele pentru viața soldaților ucraineni răniți
Rusia afirmă că un om a murit și mai mulți au fost răniți într-un atac ucrainean cu rachete asupra orașului Belgorod, la câteva zeci de kilometri de granița nordică a Ucrainei.
Ministerul Apărării de la Moscova a declarat că a interceptat o parte dintre rachetele ucrainene – și că un atac similar a avut loc azi-noapte asupra Sevastopolului, cel mai important port din Crimeea, fără pagube materiale sau umane.
Ucraina nu recunoaște niciodată explicit asemenea operațiuni – dar președintele Zelenski a afirmat că Rusia va răspunde pentru fiecare viață pe care o ia și că anul acesta Crimeea va fi un element central al conflictului, fără să dea detalii. Pe linia frontului, în Donbass, războiul face victime zilnic de ambele părţi.
Soldații ucraineni răniţi ajung într-un Spital de Urgenţă improvizat într-un subsol, nu departe de front. Este aprope de neinchipuit că la câțiva pași de linia frontului, în Donbas, într-un subsol, funcționează un spital în toată regula. Este o unitate de primiri urgențe unde ajung soldații răniți. Cei în stare gravă stau aici până sunt stabilizați și apoi sunt transferați în locuri mai sigure.
Medicii de aici dau în fiecare zi lupte grele pentru viața pacienților. Se lucrează în ture și dacă nu sunt multi răniți, o echipă se ocupă de ei în timp ce colegii lor se odihnesc.
Sunt zile pline însă când toată lumea lucrează până la epuizare.

