Spitalul de copii Sfânta Maria rămâne închis, din cauza problemelor cu apa. Se recoltează probe din toate spitalele din Iași

17 December 2025, 18:25

Criza apei potabile continuă la Spitalul de Copii Sfânta Maria din Iași. Miercuri dimineață s-au prelevat noi probe din rețea, inclusiv din secțiile ATI și Oncologie, unde a fost descoperit bacilul Pioceanic.

Primele rezultate vor fi disponibile în 24 de ore, însă, chiar dacă acestea vor fi bune, se va aștepta un alt set de analize, care va sosi peste 72 de ore.

Asta înseamnă că cel puțin până sâmbătă nu se fac internări.

Medicii consultă pacienții la Secția Primiri Urgențe și în Ambulatoriul de specialitate. Cazurile grave sunt transferate către alte spitale din Iași și Suceava.

Firma care face dezinfecția în spital a pus în funcțiune o stație de clorinare a apei, iar cei de la spital fac propriile teste.

La cererea ministrului Sănătății, inspectorii Direcției de Sănătate Publică prelevează probe de apă de la toate spitalele din Iași, inclusiv de la sediul DSP.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite