Spitalele din nordul Israelului vor muta pacienţii în adăposturi subterane

22 September 2024, 12:25

Spitalele din nordul Israelului vor muta pacienţii în adăposturi subterane, conform instrucţiunilor primite în acest sens de la armată, informează duminică presa locală preluată de dpa.

Spitalul Rambam din Haifa, cel mai mare din regiune, dispune din 2014 de un buncăr situat la peste 16 metri adâncime în subsol, unde pot fi îngrijiţi până la 1400 de pacienţi, atât militari, cât şi civili. Adăpostul, folosit de obicei ca parcare, este protejat şi împotriva atacurilor biologice şi chimice, arată site-ul de internet al instituţiei.

Sute de mii de israelieni s-au refugiat în cursul dimineţii de duminică în adăposturi, în aceeaşi regiune vizată de rachete lansate din Liban de mişcarea islamistă şiită Hezbollah, susţinută de Iran, relatează AFP.

Militanţii libanezi, care susţin Hamas în războiul împotriva Israelului declanşat în urmă cu aproape un an, au tras începând de sâmbătă noapte peste 100 de rachete asupra teritoriului israelian. Ei au comunicat că atacurile sunt represalii la exploziile de marţi şi miercuri ale unor dispozitive de comunicaţii ale Hezbollah, în urma cărora au fost ucişi zeci de luptători şi au fost răniţi câteva mii.

Duminică în zori, aviaţia militară israeliană a ripostat lovind obiective ale Hezbollah din Liban.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite