Spaţiul aerian naţional şi aliat, apărat cu escadrile înzestrate cu avioane de luptă F-16 Fighting Falcon

Avion F16 / Foto: Arhivă
11 March 2025, 15:59 (actualizat 11 March 2025, 16:00)

Ministrul român al Apărării, Angel Târvăr, a participat, marţi, la Câmpia Turzii, la ceremonia prilejuită de finalizarea înzestrării cu aeronave F-16 Fighting Falcon a Escadrilei 48 Vânătoare, unitate nou înfiinţată în cadrul Bazei 71 Aeriană „General Emanoil Ionescu”. Potrivit ministrului, Forţele Aeriene Române vor apăra, în curând, spaţiul aerian naţional şi aliat cu trei escadrile înzestrate cu avioane de luptă F-16, dispuse pe trei baze aeriene.

Potrivit Biroului de Presă al Ministerului Apărării Naţionale, la ceremonia de la Câmpia Turzii au fost prezenţi ambasadoarea Regatului Norvegiei la Bucureşti, E.S. Hilde Svartdal Lunde şi şeful Statului Major al Forţelor Aeriene, general-locotenent Leonard-Gabriel Baraboi.

Ministrul Apărării, Angel Tîlvăr, a subliniat semnificaţia pe care derularea în bune condiţii a contractului de achiziţie a 32 de avioane F-16 din excedentul Forţelor Aeriene Norvegiene o are în raport cu securitatea României şi a flancului estic al NATO.

„Finalizarea acestei etape de modernizare va permite, în curând, Forţelor Aeriene Române să execute misiuni de apărare a spaţiului aerian naţional şi aliat cu trei escadrile înzestrate cu avioane de luptă F-16 dispuse pe trei baze aeriene”, a arătat ministrul Tîlvăr.

Ministrul a apreciat modul în care partea norvegiană se achită de obligaţiile asumate prin contractul dintre cele două guverne. 

„Norvegia este un aliat important pentru România, cooperarea bilaterală în domeniul apărării asigurând consistenţă amplului proces de modernizare şi dezvoltare a capacităţilor de apărare ale ţării noastre”, a declarat Angel Tîlvăr.

Ministrul român al Apărării a evocat justeţea şi viabilitatea deciziei luate în urmă cu mai bine de 10 ani de a construi pentru Forţele Aeriene Române o capabilitate de tranziţie către aeronavele de generaţia a V-a bazată pe aeronave F-16: „Acest program bazat pe aeronavele F-16 a oferit aviaţiei noastre militare posibilitatea de a schimba fundamental mentalitatea corpului său profesional, a asigurat accesul la tehnologii de luptă aeriană moderne şi interoperabile, a permis aducerea infrastructurii de operare la cele mai moderne standarde şi, cel mai important, a catalizat trecerea către dotarea cu vârful de gamă pe plan mondial în materie de aviaţie de luptă, aeronavele F-35”.

De asemenea, Angel Tîlvăr a arătat că industria naţională de apărare este parte a acestui program de succes, modernizarea tuturor aeronavelor F-16 din înzestrarea Forţelor Aeriene Române la standardul M6.6 urmând a fi realizată în ţară, la Aerostar Bacău.

„Este un atu important pentru noi, care contează nu doar pe plan naţional, ci şi în regiunea noastră. Iar perspectiva dotării cu aeronavele F-35 va crea cu siguranţă noi oportunităţi de cooperare industrială pentru operatorii economici din ţara noastră”, a declarat ministrul.

Programul desfăşurat în Baza 71 Aeriană a inclus şi o vizită de informare pe şantierul de construcţie a unor obiective de infrastructură, ca parte a proiectului de extindere şi modernizare a Bazei.

La finalul activităţii, a fost desfăşurat un exerciţiu tactic cu formaţii de aeronave F-16 Fighting Falcon.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite