Spania refuză să aloce 5% din PIB pentru Apărare. Trump: Vor plăti de două ori!
Trump critică Spania pentru evitarea noii ținte de cheltuieli pentru apărare, spune că „îi vom face să plătească de două ori”. Premierul spaniol Pedro Sanchez a confirmat miercuri, la finalul summitului NATO de la Haga, că Spania nu va aloca apărării un buget mai mare de 2,1% din PIB, deși celelalte state membre au convenit să crească acest buget la 5% din PIB într-un orizont de timp de zece ani
Trump se întoarce împotriva încercării Spaniei de a evita angajamentul față de noua țintă de 5%, spunând că este „teribil ce au făcut”.
Răspunzând la o întrebare a unui jurnalist spaniol, el spune:
„Sunteți singura țară care nu plătește. Nu știu care este problema. Cred că este păcat. Vom remedia problema. Știți… Negociem cu Spania un acord comercial. Îi vom face să plătească de două ori mai mult. Și vorbesc serios despre asta…Îmi place Spania. Am atât de mulți oameni din Spania încât este un loc minunat și sunt oameni grozavi. Spania este singura țară, dintre toate țările, care refuză… așa că vor un mic avantaj, dar vor trebui să ni-l dea înapoi în schimbul comercial, pentru că nu voi permite asta. Este nedrept.”
Spania va îndeplini noile ținte privind capabilitățile militare convenite la acest summit de statele NATO, dar consideră că actualul obiectiv de alocare a 2% din PIB pentru cheltuielile militare este ‘suficient, realist și compatibil cu statul social’, a declarat Pedro Sanchez la o conferință de presă.
El a insistat că Spania că nu va cheltui pentru apărare mai mult de 2,1% din PIB și că înțelegerea validată acum de șefii de stat și de guvern ai statelor membre ale NATO acceptă poziția Spaniei, iar această țară nu va trebui să-și crească cheltuielile militare la 5% din PIB.
Mai devreme miercuri, secretarul american de stat Marco Rubio a descris Spania drept ‘o mare problemă’ în urma refuzului de a se conforma obiectivului cerut de președintele american Donald Trump pentru creșterea cheltuielilor militare la 5% din PIB.
Statele membre ale NATO au confirmat în declarația finală a summitului un angajament de a aloca 5% din PIB pentru apărare, țintă care să fie atinsă până în anul 2035. Procentul de 5% din PIB va fi împărțit în 3,5% din PIB pentru cheltuieli strict militare și 1,5% din PIB pentru cheltuieli de securitate într-un sens mai larg, precum infrastructura critică, consolidarea industriei de apărare, apărarea cibernetică etc. Statelor membre au mai promis în declarația finală să prezinte planuri anuale care să arate că sunt angajate pe o traiectorie credibilă și progresivă pentru atingerea acestui obiectiv de cheltuieli.

