Spania: Două persoane au murit într-un incendiu, în plin val de căldură

Avertizare de incendii în Catalonia (Foto: Profimedia Images)
2 July 2025, 09:26

Pompierii au anunţat marţi descoperirea a două cadavre după un incendiu izbucnit în provincia Lleida, din Catalonia, în nord-estul Spaniei, afectată de temperaturi ridicate, informează AFP.

“Două persoane au fost găsite decedate de pompieri” în apropierea oraşului Coscó, au indicat serviciile de pompieri şi de urgenţă într-un comunicat.

Preşedintele guvernului regional al Cataloniei, Salvador Illa, şi-a exprimat în noaptea de marţi spre miercuri “consternarea” pe reţeaua socială X.

Cu câteva ore mai devreme, tot în Catalonia, poliţia anunţase moartea unui băieţel de doi ani care fusese lăsat mai multe ore într-o maşină parcată în plin soare, în oraşul Valls, la nord de Tarragona.

Autorităţile catalane au dispus marţi restricţionarea circulaţiei pentru circa 14.000 de persoane din cauza acestui incendiu şi a altuia, izbucnite aproape simultan în provincia Lleida.

Aemet, agenţia meteorologică spaniolă, a anunţat în aceeaşi zi că ţara tocmai a înregistrat cea mai călduroasă lună iunie din istoria sa, cu o temperatură medie de 23,6 grade Celsius, cu 0,8 grade Celsius peste precedentul record stabilit în 2017.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite