Sorin Grindeanu: Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul Bolojan de austeritate. Noi nu vom vota taxe noi, nu vom vota tăieri de salarii
Președintele PSD a făcut declarații după consultările pe care Partidul Social Democrat le-a avut cu premierul desemnat, Eugen Tomac.
Știre în curs de actualizare.
Declarații Sorin Grindeanu:
-Apreciem responsabilitatea de care dă dovadă, dar viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul Bolojan de austeritate. Noi nu vom vota vreodată taxe noi, nu vom vota tăieri de salarii, măsuri care lovesc în pensionari sau în economia românească.
_Dacă acest guvern vrea sprijin PSD, atunci reformele de reducere a deficitului trebuie să plece de sus în jos, nu ca până acum. Nicio reformă nu trebuie făcută împotriva cetățenilor sau a companiilor românești.
-România are nevoie de un guvern care să facă reforme reale. Mă gândesc, de exemplu, la restructurarea, lichidarea sau privatizarea companiilor de stat pe pierderi care nu pot să-și plătească datoriile.
-în plan economic, cred că cea mai importantă măsură de relansare este aceea în care statul să-și plătească datoriile față de firmele care au executat lucrări și care nu sunt plătite.
-în domeniul taxelor, am dori ca viitorul guvern să scadă TVA la alimentele de bază și la medicamente până la 9%, chiar 5%
-în plan social ne așteptăm să se ia în calcul o reducere concretă a taxelor pe muncă, măcar pentru salariile mici și medii. De aceea suntem de acord cu toții cu domnul Tomac când spune că România are nevoie de responsabilitate, nu de austeritate.
-Dacă aceasta va fi direcția guvernului, atunci vom putea discuta. Dacă soluția este să contuăm modelul falimentar Bolojan, atunci PSD nu poate fi parte în acest proiect.
-Zilele viitoare ne așteptăm să se vină concret cu programul și echipa de guvernare și vom convoca un for mai larg al partidului, astfel încât, în urma dezbaterilor, să putem lua o decizie.
-Dacă PNL și PSD vor în Opoziție, așa cum a declarat domnul Bolojan, să-și dea demisia. De astăzi, și subprefecții, și prefecții, și secretarii de stat și subsecretarii de stat. Restul e ipocrizie.
-Când am fost la Cotroceni am spus președintelui că noi suntem gata să ne asumăm acest rol (n.r., guvernarea), domnia sa a răspuns că nu a existat și nu există o majoritate clară formată din partidele pro-europene. Eu i-am spus președintelui că noi putem să încercăm să facem acest lucru și nu fugim de treaba aceasta.

