Sondaj: medicii și asistenții s-au săturat de Terapia Intensivă. Presiune pe unitățile ATI din Germania
Monitorizarea ritmului cardiac, introducerea tuburilor de ventilație, administrarea perfuziilor vitale – în unitățile de terapie intensivă, uneori doar câteva secunde fac diferența între viață și moarte.
Și totuși, tocmai acolo personalul medical este pe punctul de a pleca, scrie ziarul german Bild.
Unitățile de terapie intensivă din Germania sunt sub presiune – iar acum medicii și asistenții medicali trag semnalul de alarmă.
1.200 de specialiști chestionați
Un sondaj național realizat de Asociația Germană pentru Medicină Intensivă și de Urgență (DIVI) relevă că mai mult de jumătate dintre cei 1.200 de profesioniști chestionați sunt indeciși sau intenționează să părăsească secțiile de terapie intensivă în următorii trei ani.
Concluzia reprezintă un semnal de alarmă pentru îngrijirea pacienților aflați în stare critică.
Rezultatul este clar: doar aproximativ 45% spun că vor să rămână cu siguranță în domeniul terapie intensivă (ATI, în limbajul medical românesc).
Aproximativ 23% intenționează să plece, iar aproximativ 31% sunt indeciși.
Aceasta înseamnă că mai mult de jumătate din toți specialiștii sunt potențial pierduți pentru îngrijirea pacienților.
Pentru spitale, aceasta înseamnă că o nouă scădere a personalului este iminentă într-un domeniu care suferă deja de o penurie de cadre medicale.
Avertisment privind pierderi suplimentare de personal
„Considerăm acest lucru un semnal de alarmă clar: fără îmbunătățiri specifice ale condițiilor de muncă, riscăm să pierdem o parte semnificativă din personalul nostru de terapie intensivă”, explică dr. Matthias Deininger, autorul principal al studiului.
El subliniază: „Datele noastre arată clar că nu ne confruntăm doar cu o penurie de personal existentă, ci și cu un risc considerabil de pierderi suplimentare de personal calificat”
Vestea bună: evaluările periodice ale angajaților și îmbunătățirea condițiilor de muncă ar putea, singure, să schimbe părerea multor angajați.
Autorii menționează satisfacția la locul de muncă și condițiile favorabile familiei ca factori cruciali pentru păstrarea angajaților.
Starea de spirit este mai importantă decât banii
„Banii nu sunt neapărat factorul decisiv – ci moralul echipei și dinamica interpersonală. Iar asta este ceva la care fiecare echipă poate lucra”, spune tânărul medic specialist, David Josuttis.
Accentul se pune în special pe grupul angajaților indeciși. Aproximativ 31% din personal ar putea pleca, dar, în general, sunt deschiși să rămână.
Nevoia de intervenție politică
Alte domenii care necesită îmbunătățiri includ programe de lucru mai puțin solicitante, un sprijin mai bun pentru îngrijirea copiilor, dezvoltare profesională țintită și perspective de carieră fiabile.
DIVI vede, de asemenea, necesitatea unei acțiuni politice, afirmând:
„Proiectul de lege privind economiile în asigurările de sănătate obligatoriiamenință să declanșeze reduceri masive de personal în spitale”, potrivit președintelui DIVI, prof. Florian Hoffmann.

