Protest de amploare al sindicatelor împotriva măsurilor de austeritate: „Guvernul lovește categoriile vulnerabile”. Decizie amânată privind majorarea salariului minim
Protest de amploare în faţa sediului Guvernului. Aproape 15 mii de sindicalişti din patru mari confederaţii au cerut în stradă salariu minim decent şi taxare justă. În acelaşi timp, la Palatul Victoria, liderii sindicatelor şi patronatelor au discutat cu premierul Ilie Bolojan, în Consiliul Tripartit, despre variantele pentru majorarea salariului minim anul viitor. Numai că Executivul a amânat o decizie până la finalul lunii noiembrie.
Sindicaliștii din sănătate, educație, transporturi, Poșta Română, Romsilva sau Poliție au avut revendicări comune. În primul rând, majorarea salariului minim din 2026.
Petru Dandea, vicepreşedinte Cartel Alfa: Guvernul intenționează ca anul viitor să blocheze și creșterea salariului minim. În România există peste 1.3 milioane de salariați plătiți cu salariul minim, în special în domeniul privat. Noi credem că aceasta e o măsura care va agrava și mai mult situația bugetelor de familie a acestor oameni.
Majorarea salariului minim a fost discutată la Consiliul Tripartit între Executiv, patronate și sindicate, însă premierul a amânat o decizie până la finalul lunii noiembrie.
Grigore Mare, vicepreşedinte BNS: Premierul a comunicat că va lua această decizie spre finalul lunii noiembrie, lăsând spațiu pentru a deiscuta cu toți factorii implicați.
În schimb, patronatele se opun majorării salariului minim pe economie.
Florin Jianu, preşedinte INM România: Șapte din zece IMM-uri nu-și permit mărirea salariului minim pe economie în anul 2026. Solicitarea acestora a fost de menținere a salariului minim pe economie.
Este totuși și o veste bună pentru sindicaliști: tichetele de masă vor crește de la 40 la 50 de lei, a anunțat ministrul Muncii, Petre Florin Manole.
Sindicaliștii au cerut oprirea măsurilor de austeritate și au solicitat demisia Guvernului, amenințând cu grevă generală.
Rodrigo Maxim, preşedinte Federaţia transportatorilor feroviari: Ceea ce fac ei la ora actuală înseamnă distrugerea poporului român și a României. Sunt niște trădători. Am venit aici să le explicăm – ori opresc aceste măsuri de austeritate, care nu sunt reforme, sunt măsuri de distrugere a poporului român și dacă nu se oprește vom continua cu greva generală.
Un grup de susținători ai fostului candidat la președinție, Călin Georgescu, a încercat să se alăture protestului sindicatelor, însă atât organizatorii, cât și Jandarmeria nu le-au permis. În cele din urmă, au scandat în afara perimetrului delimitat.
Jandarmeria a descoperit un briceag și o lamă ascuțită asupra unuia dintre ei. Bărbatul a fost dus la poliție și amendat.
Valoarea tichetelor de masă crește de la 40 la 50 de lei
———————————-
Patru confederaţii sindicale s-au adunat în faţa Guvernului, lucrători afiliați Confederațiilor CNSLR-Frăția, CSDR, Cartel ALFA și Meridian.
Principalele nemulțumiri vizează intenția Guvernului de a îngheța salariul minim pe economie, dar și disponibilizările anunțate în anumite sectoare.
Sindicaliștii solicită, astfel, Guvernului condus de Ilie Bolojan să renunțe la măsurile de austeritate care, spun ei, nu fac altceva decât să afecteze categoriile vulnerabile.
Reprezentanții din educație, sănătate și transporturi avertizează că actualele politici pot duce la o grevă generală și cer investiții reale, indexarea salariilor cu inflația și protejarea locurilor de muncă.
Protestul coincide cu ședința Consiliului Național Tripartit pentru Dialog Social, întrunită pentru stabilirea salariului minim pentru anul viitor – o decizie care ar putea afecta peste 1,7 milioane de angajați.
Sindicaliștii cer Guvernului să oprească măsurile de austeritate și să asigure predictibilitate în salarizare, carieră și pensii, în special pentru categoriile vulnerabile și personalul bugetar.
FAIR- Mediasind: Peste 40 de mii de oameni, la protestul anti Guvern. Mobilizarea nu a fost un gest simbolic, ci un demers clar
“Măsurile haotice și antidemocratice luate de către Guvernul condus de premierul Ilie Bolojan îi scot în stradă și pe colegii din Cultură Mass-Media”, arată FAIR-Mediasind într-un comunicat.
Federația Cultură și Mass-Media FAIR-MediaSind a participat la mitingul de protest, “împotriva politicii de austeritate promovate de Guvernul condus de premierul Iie Bolojan”.
Conform estimărilor organizatorilor, au participat peste 40 000 de membri afiliați din toate domeniile de activitate – sănătate, educație, energie, cultură, mass-media , administrație, servicii publice, transporturi, silvicultură, din București și din țară, se mai arată în comunicat.
Din partea singurei organizații reprezentative din domeniile Cultură și Mass-Media, Federația FAIR-MediaSind, au participat colegi din Sindicatul Național FAIR – prin filialele din Opera Națională București, Societatea Română de Radiodifuziune și Filarmonica George Enescu din București, și Sindicatul Român al Jurnaliștilor MediaSind, prin filialele MediaSind TVR, MediaSind Radio România, MediaSind AGERPRES și MediaSind Freelanceri.
“Manifestanții au cerut demisia Guvernului condus de premierul Ilie Bolojan și au anunțat că încep demersurile pentru strângerea de semnături privind declanșarea grevei generale în toate domeniile de activitate”, transmite FAIR-Mediasind.
“Suntem solidari cu toți lucrătorii din sistemul public și privat care așteaptă răspunsuri și măsuri concrete din partea coaliției aflate la guvernare. Mobilizarea noastră nu a fost un gest simbolic, ci un demers clar: când drepturile fundamentale ale angajaților sunt puse în pericol, plătim cu toții daune, ca societate, ca stat, ca instituții“, transmit sindicaliștii.


