Sindicaliştii din Educaţie vor picheta joi Palatul Parlamentului

24 iunie 2026, 15:07

Sindicaliştii din Educaţie vor picheta joi, începând cu ora 11:00, Palatul Parlamentului, au anunţat într-un comunicat de presă reprezentanţii Federaţiei Sindicatelor Libere din Învăţământ, ai Federaţiei Sindicatelor din Educaţie „Spiru Haret” şi Federaţiei Naţionale Sindicale „ALMA MATER”.

Potrivit unui comunicat remis presei, reprezentanţii angajaţilor din învăţământ vor depune peste 160.000 de semnături strânse pentru susţinerea unei iniţiative legislative menite să modifice şi să completeze Legile Educaţiei (Legile nr. 198/2023 şi nr. 199/2023). Aceştia cer anularea prevederilor din Legea nr. 141/2025, despre care spun că sunt dăunătoare sistemului educaţional.

Sindicaliştii solicită reducerea numărului de elevi din clase, revenirea la normele didactice anterioare, acordarea unei prime de instalare pentru profesorii care predau în zone defavorizate, organizarea separată a clasei a VIII-a şi burse egale cu salariul net al unui profesor debutant pentru studenţii de la licenţă didactică cu dublă specializare sau masterat didactic, „calculul corect” pentru tarifele la orele în regim de plata cu ora.

Sindicaliştii din Educaţie au protestat în stradă. Nemulţumiri legate de prevederile proiectului noii legi a salarizării

Profesorii au ieșit în stradă, nemultumiţi de legea salarizării. Sindicaliştii din Educație spun că veniturile le vor fi reduse semnificativ dacă legea va fi votată în forma actuală. Profesorii cer o salarizare corectă, retragerea proiectului care stabileşte grilele de remunerare a angajaţilor la stat și modificarea măsurilor de austeritate din școli. Protestatarii s-au adunat de dimineaţă în faţa Guvernului, apoi au pornit în marş prin centrul Capitalei până la Palatul Parlamentului.

De asemenea, solicită sindicaliştii, liceenii medaliaţi la olimpiadele internaţionale îşi vor păstra bursa de excelenţă pe toată durata studiilor universitare de licenţă în România, dacă îşi menţin performanţa.

„Facem un apel către parlamentarii din Parlamentul României, solicitându-le discutarea în regim de urgenţă a acestei iniţiative legislative, astfel încât anul şcolar 2026-2027 să înceapă în condiţii optime, atât pentru angajaţii din învăţământ, cât şi pentru beneficiarii direcţi ai sistemului educaţional”, susţin sindicaliştii. 

Marius Nistor, despre protestul sindicaliștilor din Educație: Ne pierdem dascălii, iar politicienii se ceartă între ei

Angajații din Educație au ieșit în stradă. Sindicatele cer o salarizare corectă în sistem și contestă noua lege care, spun ei, le va reduce serios veniturile. Acțiunile de protest sunt organizate în fața Guvernului și a Parlamentului. Marius Nistor, președintele Federației Sindicatelor din Educație ”Spiru Haret” a vorbit despre nemulțumirile manifestanților într-o intervenție la TVR Info.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite