Sindicaliştii din Educaţie protestează miercuri în faţa Guvernului
Membrii Federaţiei Sindicatelor Libere din Învăţământ, Federaţiei Sindicatelor din Educaţie “Spiru Haret” şi Federaţiei Naţionale Sindicale “Alma Mater” vor protesta miercuri în faţa Guvernului.
Sindicaliştii au anunţat că sunt nemulţumiţi de măsurile adoptate de Executiv, care “influenţează salarizarea, condiţiile de muncă, statutul şi demnitatea profesiei didactice”.
Potrivit reprezentanţilor celor trei sindicate, la protest, care se va desfăşura în intervalul orar 11:30 – 14:00, sunt aşteptate să participe aproximativ 2.000 de persoane.
“Pe durata de desfăşurare a manifestaţiei se vor folosi bannere, pancarte şi mijloace audio, cu respectarea legislaţiei în vigoare”, au informat organizatorii protestului.

