Simona Halep se întoarce la noapte de la Dubai, unde s-a antrenat în ultima perioadă

Simona Halep s-a antrenat în ultimul timp la Dubai/Foto: Simona Halep, Instagram
6 martie 2024, 14:14

Simona Halep a aflat despre decizia TAS de a-i reduce perioada de suspendare de la 4 ani la 9 luni la Dubai, unde s-a antrenat în ultima perioadă, după cum a declarat Stere Halep, tatăl sportivei. Jucătoarea ar urma să se întoarcă în țară la noapte, în jurul orei 2.45.

Într-o decizie făcută publică marți, Tribunalul pentru Arbitraj Sportiv de la Lausanne a redus suspendarea pentru dopaj a jucătoarei de tenis Simonei Halep de la 4 ani, la 9 luni. Decizia este definitivă și sportiva se poate întoarce imediat pe teren.

Simona Halep nu a mai jucat din octombrie 2022, când a fost suspendată provizoriu. Suspendarea jucătoarei noastre fiind redusă la 9 luni, acest lucru înseamnă că ea poate deja să joace. Ultimul meci oficial al Simonei a fost pe 29 august 2022, când a fost învinsă în primul tur la US Open.

Simona Halep a continuat să se antreneze în perioada suspendării

În acest moment, Simona Halep nu are punctaj și nu figurează în clasamentul WTA. Sportiva nu a încetat însă să se antreneze în toată această perioadă și mai multe voci din tenis susțin că ea ar putea juca în scurt timp la un nivel ridicat.

Fostul tenisman Ilie Năstase a declarat, marţi, că Simona Halep poate ajunge din nou în elita tenisului mondial, pentru că ea nu are o problemă de ordin fizic.

Numai Simona poate şti cât de repede vrea să revină şi cât de bine ar putea juca acum. Eu zic că este o performanţă ceea ce s-a obţinut la TAS. Problema este că a durat mai mult procesul decât decizia de nouă luni. Procesul a durat un an şi şase luni şi decizia este de nouă luni. Asta este problema. Ea o să joace, nu are problemă de tenis să facă performanţă, probabil că va primi wild card la toate turneele la care doreşte ea să joace şi atât. Ştiţi că sunt mulţi care se accidentează nouă luni şi revin după un an, nu este o problemă asta. Simona Halep ar putea reveni în top, e tânără, la nivel fizic stă bine Nu are nicio problemă, a fost numărul unu. În plus ea s-a pregătit în toată perioada asta cât a fost procesul şi nu cred că are o problemă de formă de joc. Nu are meciuri, asta este altceva, dar are antrenament„, a declarat Năstase.

Fosta jucătoare română de tenis Virginia Ruzici, câştigătoare la simplu şi dublu a turneului Roland Garros, a declarat, marţi, că este foarte optimistă că Simona Halep, a cărei suspendare pentru dopaj a fost redusă de la 4 ani la 9 luni, va reveni în topul mondial feminin, ea dându-le ca exemplu pe Angelique Kerber (36 de ani) şi Caroline Wozniacki (33 de ani).

Ruzici, care a fost managerul Simonei Halep până în mai 2022, a explicat că în tenisul mondial sunt multe exemple de jucători care evoluează la vârste de peste 35 de ani.

Dacă urmărim puţin ce se întâmplă în tenisul mondial masculin, dar şi feminin, vedem că toţi joacă tot mai mult. Federer a încheiat pe la 41 de ani, Djokovic are aproape 38 de ani şi e pe teren, Nadal cu toate accidentările din cariera lui se pregăteşte pentru Roland Garros… la fete vedem că revin jucătoare care acum au 34 sau 35 de ani, cu care de altfel Simona s-a bătut în trecut, mă refer la Kerber (n.r. – Angelique Kerber, 36 de ani), la Wozniacki (n.r. – Caroline Wozniacki, 33 de ani)… şi altele. De ce Simona Halep, la 32 de ani, să nu poată să revină? Eu sunt foarte optimistă că poate reveni în topul mondial. Cred foarte mult în capacitatea ei de a reveni, ea având un talent deosebit şi un fizic deosebit. Iar acum, cu maturitate şi experienţa pe care o are, sper că nu va avea o presiune extrem de mare în revenire„, a spus Ruzici.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă