Simona Halep, pe terenul de tenis, alături de un antrenor cu care a colaborat în trecut: Sper să revin curând

Simona Halep (Foto: Profimedia Images)
9 August 2024, 16:51 (actualizat 9 August 2024, 19:12)

Simona Halep a postat vineri un mesaj pe rețelele sociale în care își exprimă speranța de a reveni cât mai curând pe terenul de tenis. Fostul număr 1 mondial dezvăluie că a fost în Italia pentru a-și trata problema de la genunchi.

Sportiva apare într-o fotografie pe terenul de tenis alături de Daniel Dobre, antrenor cu care a colaborat de-a lungul carierei și alături de care a cucerit trofeul de la Wimbledon în 2019.

Un mic update pentru susținătorii mei. În primul rând, vă mulțumesc pentru toate mesajele frumoase!!! Am fost în Italia la recomandarea domnului Dobre pentru a încerca să rezolv cu accidentarea. A fost o deplasare benefică și mă bucur tare mult să îl am alături pe domnul Dobre. Sper să revin curând pe teren” – le-a transmis Simona fanilor săi.

Ultimul meci oficial al Simonei Halep și doar al doilea după suspendarea în cazul scandalului de dopaj a fost pe 15 mai, la turneul Trophee Clarins. Atunci, Simona a abandonat din cauza problemelor medicale, după ce câștigase primul set, scor 7-5, iar în al doilea era condusă cu 3-2.

În toamna anului 2022, Simona a primit o suspendare de patru ani într-un caz de dopaj cu roxadustat. Sancțiunea a fost redusă la 9 luni de către TAS pe 5 martie anul acesta, iar revenirea oficială s-a produs la turneul de la Miami, tot în luna martie. Atunci, când Halep a fost învinsă de Paula Badosa în runda inaugurală și a acuzat o accidentare la genunchi.

În iulie, Simona Halep a anunțat, tot pe rețelele de socializare, că își va lua o pauză până când se va recupera complet.

Am vrut să vă furnizez o actualizare în privinţa sănătăţii, având în vedere că am lipsit în ultima perioadă de pe teren. Nu e cea mai bună veste, dar am vrut să o împart cu voi şi aşa. De câteva luni, deja, mă chinuie o accidentare la genunchi. E o accidentare pe care nu am mai avut-o până acum, a fost dificil de gestionat, cu durere persistentă”, a transmis Halep în penultimul său mesaj către fani.

A fost o perioadă foarte dificilă (aproape doi ani) din punct de vedere mental şi emoţional pentru mine şi faptul că am şi probleme fizice cu siguranţă nu ajută. Am decis să îmi iau timpul necesar pentru a mă recupera corect, decât să mă antrenez şi să joc cu dureri. Instinctul meu a fost mereu acela de a reveni cât mai repede posibil, dar nu sunt o maşinărie, sunt un om şi am nevoie de timp pentru a mă recupera după tot ce am suferit”, a subliniat fosta campioană de Mare Şlem.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite