Simona Halep, din nou sub lumina reflectoarelor, la Turneul Campioanelor. Ce spune despre revenirea în circuit
Fosta jucătoare de tenis și dublă campioană de Mare Șlem, Simona Halep, a fost invitată zilele acestea la Turneul Campioanelor, care se desfășoară la Riad, în Arabia Saudită și care reunește 8 cele mai bune jucătoare ale anului. Fosta mare campioană a vorbit despre ideea unei reveniri în circuit.
Campioana din România, retrasă oficial din tenis la începutul anului, a participat la mai multe evenimente în ultimele zile, printre care acordarea trofeului de număr 1 mondial la final de an jucătoarei Arina Sabalenka.
Trofeul a fost înmânat de Simona alături de o altă fostă mare campioană, care i-a fost și adversară de multe ori Simonei, spaniola Garbine Muguruza, în prezent directoare a Turneului Campioanelor.
Simona Halep, care a terminat în doi ani consecutivi anul ca lider mondial, (în 2017 și 2018) face parte dintr-un grup select de doar 12 jucătoare care au încheiat mai mult de un sezon pe locul 1 mondial. Simona Halep s-a aflat pentru 64 de săptămâni în postura de lider mondial, în timp ce Garbine Muguruza a fost numărul 1 mondial pentru patru săptămâni.
În 2017, Simona devenea prima jucătoare din România care a atins vreodată locul 1 mondial. Se întâmpla în luna octombrie, după ce ajunsese în finala turneului de la Beijing. A deținut poziția până la finalul sezonului.
A fost numărul 1 mondial și la finalul următorului an, în 2018, cel în care a cucerit primul ei titlu major, la Roland Garros, și a mai disputat o finală de Grand Slam, la Australian Open.
Simona răspuns, printr-un mesaj postat în social media, celor care se întreabă dacă ar vrea să revină în competiţii.
“Cineva m-a întrebat astăzi: “Simona, ai vrea să te întorci în circuit sau îţi place prea mult viaţa de legendă?” Sincer…Mi-e bine cu această viaţă de legendă”, a scris dubla campioană de Mare Șlem.
Simona Halep şi-a încheiat cariera în luna februarie, la Cluj, la vârsta de 33 de ani, după ce revenise cu aproape un an înainte în circuit, în urma scandalului de dopaj în care a fost implicată.
În martie 2024, Tribunalul pentru Arbitraj Sportiv a redus suspendarea pentru dopaj a Simonei de la 4 ani, la 9 luni. Decizia a fost definitivă și sportiva s-a putut întoarce imediat pe teren, însă nu a reușit să mai joace la nivelul de dinainte de suspendare, având și probleme fizice, dar rămânând și fără punctaj, ceea ce o obliga să joace la turnee foarte mici.
În acest context, sportiva a pus punct tenisului profesionist, dar a lăsat în urmă un palmares impresionant, cu 24 de trofee, dintre care două de Grand Slam (Roland Garros 2018 și Wimbledon 2019), şi 64 de săptămâni ca lider WTA.
Simona s-a calificat de șase ori consecutiv la Turneul Campioanelor, dar a participat doar la 5 ediții (2014, 2015, 2016, 2017, 2019), deoarece în 2018, deși calificată, a fost nevoită să se retragă din cauza unor probleme la spate. Nu a câștigat niciodată turneul, dar a jucat finala în 2014, fiind învinsă de Serena Williams, pe care însă o învinsese categoric în faza grupelor cu 6-0, 6-2.
La Turneul Campioanelor de anul acesta participă Aryna Sabalenka, Iga Swiatek, Coco Gauff, Jessica Pegula, Jasmine Paolini, Amanda Anisimova, Elena Rybakina și Madison Keys.

