Sfaturile unui psiholog german despre ce să faci când simți că viața te copleșește și că pierzi controlul

Ce să faci când simți că viața te copleșește și că pierzi controlul / Profimedia Images
21 March 2026, 12:55

Nenumărate e-mailuri noi în doar câteva ore, la care se adaugă apeluri telefonice, proiecte, ședințe și întâlniri. Se termină programul de lucru. Dar mai sunt și altele de rezolvat, apoi cursul de yoga, programările la medic și cumpărăturile săptămânale pentru familie.

Uneori, pur și simplu totul devine prea mult, scrie ziarul german Bild într-un material în care încearcă să răspundă la întrebarea, care e soluția atunci când simți că totul te copleșește, că e prea mult, cum poți ieși din cercul vicios al stresului și al pierderii controlului.

Jurnaliștii au apelat la sfaturile unui psiholog, prof. dr. Eva Asselmann, (36 de ani) profesoară de psihologie la Universitatea de Sănătate și Medicină din Potsdam (HMU), care desfășoară activități de cercetare în domeniul dezvoltării personalității, al autoeficacității și al rezilienței și pe care stagiile de cercetare au dus-o la universități de renume, cel mai recent la Universitatea din California, Los Angeles (UCLA), explică jurnaliștii.

Eva Asselman a explicat de ce presiunea, stresul și sentimentul de pierdere a controlului devin o problemă din ce în ce mai gravă în societatea noastră și a oferit câteva sfaturi simple pentru viața de zi cu zi.

Ea însăși cunoaște prea bine acest sentiment:

„Când stau la birou, am trei proiecte mari de rezolvat, primesc telefoane și totul trebuie să se desfășoare rapid, uneori îmi dau seama că, din cauza stresului, nu mai pot gândi limpede.”

Totuși, ea a descoperit câteva trucuri care ajută, pe care le-a prezentat jurnaliștilor pentru a fi transmise publicului interesat:

  • Să iau o pauză: „Ies puțin afară, fac o tură în jurul blocului, pentru a mă putea întoarce apoi la sarcinile mele cu calm și concentrare.”
  • Respirație: Inspirați și expirați încet și conștient.
  • Folosiți-vă simțurile: Dacă vă gândiți prea mult, reconectați-vă la momentul prezent prin intermediul simțurilor. „Gândiți-vă la trei lucruri pe care le vedeți în acest moment, la două pe care le auziți și la un lucru pe care îl simțiți pe piele.”
  • Autoeficacitatea: „Avem nevoie de autoeficacitate, adică de certitudinea că pot contribui la modelarea vieții mele și pot acționa, chiar dacă nu pot controla totul.”
  • Relații pozitive: Enumerați persoanele care vă încurajează sau care vă servesc drept model. Cum puteți consolida aceste relații?
  • Pași mici: Abordați sarcinile pe care le aveți de îndeplinit în pași mici: în loc să vă apucați direct de întreaga declarație fiscală, începeți mai întâi prin a aduna documentele necesare.
  • Scrierea: „Ceea ce ajută aproape întotdeauna este să scrii. A transpune gândurile din minte pe hârtie te eliberează – și îți ușurează renunțarea”.

În trecut, oamenii se confruntau cu foamea, epidemiile și privările fizice – în schimb, astăzi presiunea psihică este mai mare. Unul dintre motive este faptul că, odată cu progresul tehnologic, viața noastră s-a accelerat și s-a intensificat masiv”, mai spune prof. Asselmann.

Smartphone-urile și rețelele sociale joacă un rol central în acest context. „Fiecare interacțiune generează un scurt val de dopamină, dar pe termen lung acest lucru nu ne satisface și ne provoacă adesea o presiune suplimentară.”

”Ar trebui să căutați ajutor când sunteți foarte solicitați”

„Oamenii reacționează foarte diferit la stres. Unii sunt epuizați, nu mai au putere, se resemnează – iar alții acumulează furie în timp”, spune prof. Asselmann. Ar trebui să căutați ajutor ori de câte ori aveți senzația, pe o perioadă mai lungă, că sunteți foarte solicitați în viața de zi cu zi și căslujba, relațiile sau sănătatea au de suferit din această cauză. Primul punct de contact ar putea fi atunci medicul de familie, susține specialista citată de Bild.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite