Sf. Dumitru, zeci de mii de oameni la pelerinajul din dealul Patriarhiei

27 October 2025, 19:35

Astăzi, creștinii ortodocși îl sărbătoresc pe Sfântul Dimitrie cel Nou Basarabov, Ocrotitorul Capitalei, ale cărui moaște se afla de sute de ani în Catedrala Patriarhala. Cu acest prilej, zeci de mii de pelerini au urcat și în acest an pe Dealul Patriarhiei pentru a se ruga sfânțului. Slujba a fost oficiată de patriarhul ecumenic Bartolomeu I și de Patriarhul Daniel.

Credincioșii s-au putut ruga și atinge raclele sfinților Dimitrie cel Nou, Nectarie, sau Constantin și Elena. Spre deosebire de alți ani, anul acesta a fost adus și un fragment din moaștele Sfanțului Ioan Iacob cel Nou de la Neamț.

ADRIAN AGACHI – purt. de cuv. Patriarhia Română: Venind să ne închinăm la sfintele sale moaște, la fragmentul pe care l-am primit cu multă bucurie din partea Patriarhiei Ierusalimului, simțim acest dor de rugăciune al sfântului care ne îndeamnă să încercăm pe cât posibil să înmulțim rugăciunea.

Sfânta Liturghie a fost oficiată de Patriarhul Ecumenic al Constantinopolului și Patriarhul României, împreună cu toți membrii Sfanțului Sinod, în jur de 60 de ierarhi.

Pelerinajul se vă încheia miercuri seara, când raclele cu moaștele sfinților vor fi duse înapoi în Catedrala Patriarhală.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite