Serviciul Teritorial al DNA Constanța rămâne cu doi procurori, după ce unul iese la pensie, iar cinci au solicitat încetarea activităţii
Cinci procurori de la Direcţia Naţională Anticorupţie (DNA) – Serviciul Teritorial Constanţa au solicitat încetarea activităţii în cadrul respectivei structuri, începând cu data de 7 mai, iar un al şaselea urmează să iasă la pensie, instituţia rămânând în aceste condiţii cu doi procurori.
Şeful DNA Constanţa, Mihai Stanciu, a declarat, pentru Agerpres, că cinci procurori „se vor transfera la alte unităţi de parchet unde au dreptul să funcţioneze şi unde sunt locuri disponibile, mai exact la Parchetul de pe lângă Tribunalul Constanţa”, iar altul va ieşi la pensie.
Referitor la motivele plecării acestora de la DNA, Stanciu a spus că „probabil sunt nemulţumiri care s-au acumulat de-a lungul timpului”, confirmând că principala nemulţumire este că la şefia instituţiei a fost delegată o persoană care nu este din structurile DNA.
Mihai Stanciu a fost delegat, în luna în curs, în funcţia de procuror şef al DNA – Serviciul Teritorial Constanţa, anterior fiind prim procuror la Parchetul de pe lângă Judecătoria Constanţa.
„Eu le respect decizia, nu o comentez. Să avem în vedere şi acest aspect, că mai sunt aproape trei luni până pe 7 mai, până atunci funcţionează, lucrează dosare„, a mai spus Stanciu, adăugând că va discuta cu alţi procurori în vederea delegării lor în cadrul DNA Constanţa, ţinând cont că serviciul va rămâne cu doar doi procurori.
Şeful DNA Constanţa a afirmat că ceea ce se petrece în cadrul instituţiei este o situaţie inedită, dar că este obişnuit cu „fluctuaţiile de personal”.
„Este o situaţie inedită, dar sunt obişnuit, ca să zic aşa, cu fluctuaţiile de personal. La Parchetul de pe lângă Judecătorie era o chestiune uzuală să vină şi să plece oameni şi să lucrăm cu puţini. Şi acolo, din schema de 30 noi eram de fapt doar 17. În aceste condiţii, este nevoie de o bună organizare şi de prioritizarea activităţilor”, susţine şeful DNA Constanţa, Mihai Stanciu.

