Serviciile de informații americane consideră că Iranul își menține o capacitate semnificativă de lansare a rachetelor

Aproximativ jumătate dintre lansatoarele de rachete ale Iranului sunt încă intacte / Profimedia Images
3 April 2026, 09:39

Aproximativ jumătate dintre lansatoarele de rachete ale Iranului sunt încă intacte, iar mii de drone de atac de unică folosință rămân în arsenalul țării, în ciuda bombardamentelor zilnice efectuate de SUA și Israel asupra țintelor militare în ultimele cinci săptămâni, potrivit unor evaluări recente ale serviciilor de informații americane, au declarat pentru CNN trei surse familiarizate cu aceste informații.

„Sunt încă foarte capabili să provoace haos total în întreaga regiune”, a spus una dintre surse despre Iran.

Evaluarea serviciilor de informații americane poate include lansatoare care în prezent nu sunt accesibile, cum ar fi cele îngropate sub pământ în urma loviturilor, dar care nu au fost distruse.

Mii de drone iraniene există încă – aproximativ 50% din capacitățile de drone ale țării – au spus două dintre surse. Informațiile, colectate în ultimele zile, arată de asemenea că un procent mare din rachetele de croazieră de apărare de coastă ale Iranului au rămas intacte, în concordanță cu faptul că SUA nu s-au concentrat pe acestea în campania aeriană, deși au lovit nave. Aceste rachete reprezintă o capacitate cheie prin care Iranul poate amenința traficul maritim din Strâmtoarea Ormuz.

Evaluarea oferă o imagine mai nuanțată a capacităților Iranului, comparativ cu declarațiile publice ale președintelui Donald Trump și ale oficialilor administrației, care au prezentat situația ca pe o victorie militară clară.

În discursul către națiune de miercuri seara, Trump a spus că „capacitatea Iranului de a lansa rachete și drone a fost drastic redusă, iar fabricile de arme și lansatoarele sunt distruse, rămânând foarte puține”.

Până miercuri, SUA au lovit peste 12.300 de ținte în interiorul Iranului, potrivit Comandamentului Central al SUA. Sursele au spus că evaluarea arată că armata americană a redus capacitățile militare ale Iranului, iar lideri importanți au fost uciși în atacurile SUA și Israelului, inclusiv liderul suprem Ali Khamenei și Ali Larijani, șeful Consiliului Național de Securitate al Iranului.

Pe lângă lansatoare, Iranul deține încă un număr mare de rachete, potrivit informațiilor.

În declarații publice, Pentagonul a evidențiat reducerea numărului total de rachete lansate de Iran, mai degrabă decât numărul celor distruse. Secretarul Apărării, Pete Hegseth, a declarat într-o conferință de presă pe 19 martie că „atacurile cu rachete balistice împotriva forțelor noastre au scăzut cu 90% de la începutul conflictului, la fel și dronele kamikaze”.

Ca răspuns la întrebările despre acest subiect, purtătoarea de cuvânt a Casei Albe, Anna Kelly, a spus că „surse anonime încearcă disperat să-l atace pe președintele Trump și să minimizeze munca incredibilă a armatei SUA în atingerea obiectivelor operațiunii Epic Fury”.

„Iată faptele: atacurile cu rachete balistice și drone ale Iranului au scăzut cu 90%, marina lor este distrusă, două treimi din facilitățile de producție sunt avariate sau distruse, iar SUA și Israel au o dominație aeriană totală asupra Iranului”, a spus ea. „Regimul terorist este devastat militar, iar situația lor devine tot mai gravă – singura lor speranță este să ajungă la un acord cu administrația Trump și să renunțe definitiv la ambițiile nucleare. În caz contrar, vor fi loviți mai dur ca niciodată”.

Un oficial al administrației a adăugat că rachetele balistice ale Iranului sunt distruse rapid.

Israelul, țările din Golf și personalul militar american continuă să fie ținta unor atacuri regulate cu rachete și drone.

Purtătorul de cuvânt al Pentagonului, Sean Parnell, a contestat relatările CNN, numindu-le „complet greșite”.

„Armata SUA a aplicat lovituri devastatoare regimului iranian”, a spus Parnell. „Suntem mult înaintea programului în atingerea obiectivelor noastre: distrugerea arsenalului de rachete al Iranului, anihilarea marinei, distrugerea forțelor proxy și asigurarea faptului că Iranul nu va obține niciodată o armă nucleară”.

Oficialii militari israelieni estimează că doar 20–25% dintre lansatoare mai sunt operaționale. Israelul nu include în această estimare lansatoarele îngropate sau inaccesibile din tuneluri și peșteri.

Miercuri, Trump a estimat că operațiunile SUA ar putea fi finalizate în două până la trei săptămâni.

Prima sursă care a analizat evaluarea serviciilor de informații americane a spus că acest obiectiv este nerealist, având în vedere resursele rămase ale Iranului.

„Putem continua să-i lovim, nu mă îndoiesc, dar ești complet rupt de realitate dacă crezi că se termină în două săptămâni”, a spus sursa.

Hegseth a declarat că puterea de foc a Iranului continuă să scadă.

„Da, vor mai lansa rachete, dar le vom intercepta”, a spus el. „În ultimele 24 de ore s-a înregistrat cel mai mic număr de rachete și drone lansate de Iran. Se vor ascunde sub pământ, dar îi vom găsi”.

Capacitatea de a opera din subteran este unul dintre principalele motive pentru care lansatoarele nu au fost distruse complet. Iranul a ascuns de mult timp aceste sisteme în rețele extinse de tuneluri și peșteri, pregătindu-se pentru astfel de conflicte de zeci de ani.

SUA și Israel au început să vizeze intrările acestor tuneluri și echipamentele necesare pentru redeschiderea lor, precum buldozerele.

Evaluarea vine și în contextul dificultăților SUA de a redeschide Strâmtoarea Ormuz, o rută maritimă crucială. Capacitățile de rachete de coastă ale Iranului ar putea fi încă în mare parte intacte, deoarece nu au fost ținta principală a campaniei americane.

Deși marina Iranului a fost în mare parte distrusă, forțele navale ale Gărzii Revoluționare Islamice păstrează aproximativ jumătate din capacități, inclusiv „sute, dacă nu mii, de bărci mici și nave fără echipaj”.

Până miercuri, peste 155 de nave iraniene au fost avariate sau distruse, însă nu este clar la care structură navală se referă aceste cifre.

Forțele navale ale Gărzii Revoluționare sunt cele care hărțuiesc frecvent traficul maritim din Strâmtoarea Ormuz.

„Există încă multe elemente active — forțele proxy și dronele — iar Iranul a demonstrat recent că poate viza navele din strâmtoare”, a spus analista Annika Ganzeveld. „Dacă vrem să eliminăm complet aceste capacități, mai sunt încă ținte importante”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite