Şefa diplomaţiei nord-coreene a fost primită de Vladimir Putin, la Moscova
Preşedintele rus Vladimir Putin s-a întâlnit marţi, la Moscova, cu ministrul nord-coreean de Externe, semn al apropierii dintre cele două ţări vecine, care s-a accelerat de la începutul ofensivei ruse în Ucraina, relatează AFP. Serghei Lavrov a profitat de ocazie pentru a acuza, din nou, Statele Unite că încearcă să destabilizeze situația din peninsula coreeană. Lavrov a fost însă contrazis, de la mii de kilometri, chiar de liderul nord-coreean.
Potrivit preşedinţiei ruse, Choi Son-hee a fost primită de preşedintele Putin la Kremlin.
Cei doi lideri au discutat despre acordurile încheiate între cele două ţări, a declarat purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, fără a da detalii.
Anterior, Serghei Lavrov a primit-o pe ministra de externe a Coreei de Nord, pentru a-i mulțumi pentru sprijinul Phenianului față de Rusia în războiul din Ucraina. Dar a profitat de întâlnire pentru a arunca săgeți spre Statele Unite.
Serghei Lavrov, ministrul rus de Externe: Politica SUA şi a sateliţilor săi regionali de a crea ameninţări la adresa securităţii Coreei de Nord este departe de a ajuta îndreptarea într-o direcţie pozitivă. Vom continua să apelăm la abandonarea oricăror paşi care duc la escaladarea tensiunilor.
Doar că declarațiile șefului diplomației ruse au fost contrazise chiar de numărul unu de la Phenian. Kim Jong Un a apărut în fața poporului și a declarat că Coreea de Sud este cel mai ostil stat și că țara sa nu are de gând să evite un război, dacă acesta izbucnește.
Kim Jong Un, liderul nord-coreean: Noi nu dorim război, dar, de asemenea, nu avem nicio intenţie să evităm războiul.
Mai mult, Kim Jong Un a spus că Phenianul renunță la politica de reconciliere cu Coreea de Sud. De asemenea, el a anunțat modificarea Constituției, pentru a se elimina ideea unui stat comun între cele două țări din peninsula coreeană.

