SERBIA: O mamă cere dreptate pentru fiul pierdut în tragedia de la Novi Sad
Diana Hârca, mama unei victime a tragediei din Gara Novi Sad, din Serbia, este, pentru a şasea zi la rând, în greva foamei.
Acum șase zile, femeia si-a instalat un cort în faţa parlamentului de la Belgrad pentru că dorește ca autoritățile să declanșeze o anchetă completă.
Ea susține astfel și miscarea tinerilor care cer alegeri anticipate pe fondul coruptiei generalizate din fostul stat iugoslav.
Diana si-a pierdut fiul in noiembrie anul trecut, cand planşeul gării de la Novi Sad s-a prăbușit şi a ucis 16 persoane. Accidentul a declanșat cele mai ample manifestații antiguvernamentale din fostul stat iugoslav.

