Semne tot mai agresive şi dese cu privire la intenția SUA de a prelua Groenlanda. Îngrijorare în cancelariile europene și la nivel NATO

15 January 2026, 20:23 (actualizat 15 January 2026, 20:24)

Sunt semnale tot mai agresive şi dese cu privire la intenția Statelor Unite de a prelua Groenlanda. Semnale care dau fiori reci în cancelariile europene dar și la nivelul NATO. Danemarca nu a reușit să-l facă pe Donald Trump să renunțe la planurile sale expansioniste. Iar preşedintele american continua sa invoce vulnerabilităţi de securitate în fața Rusiei sau Chinei.

Preşedintele Franţei insistă din nou asupra respectării suveranităţii teritoriale a Groenlandei.

Prim-ministrul Poloniei crede că orice scenariu este posibil în ceea ce privește insula arctică.

În schimb, președintele polonez Karol Nawrocki, un aliat al lui Trump, a făcut apel la liderii europeni să nu se implice în disputa dintre Danemarca și președintele american privind teritoriul arctic. De altfel, Polonia nici nu va trimite militari în Groenlanda aşa cum au făcut-o alte ţări. O reacţie a venit şi de la Kremlin.

Comentatorii politici pun sub semnul întrebării actualul statut al Alianţei Nord-Atlantice.

Populaţia Groenlandei este îngrijorată de intenţiile expansioniste ale administraţiei de la Casa Albă.

Ambiţiile teritoriale ale preşedintelui Trump privind Groenlanda pun o presiune tot mai mare asupra populaţiei din zonă, dar si asupra structurii de securitate a Europei.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite