Selecție pentru conducerea DIICOT. Cinci candidați pentru funcția de procuror șef
Cinci candidați, un singur post de procuror-șef. La Ministerul Justiției au avut loc interviurile pentru conducerea DIICOT, pentru următorii trei ani.
De la combaterea traficului de droguri până la marile dosare de criminalitate informatică, miza este uriașă pentru siguranța României. Țara noastră se află într-un moment esențial în lupta împotriva criminalității organizate, a traficului de droguri, a traficului de persoane și a infracțiunilor informatice.
Candidaţii pentru funcţia de procuror-şef al Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism sunt Ioana-Bogdana Albani, procuror-şef serviciu în cadrul DIICOT – structura centrală, Alina Albu, actualul procuror-şef al DIICOT, Antonia Diaconu, procuror-şef serviciu la DIICOT Piteşti, Codrin-Horaţiu Miron, procuror-şef serviciu la DIICOT Timişoara, şi Bogdan-Ciprian Pîrlog, procuror militar în cadrul Parchetului militar de pe lângă Tribunalul Militar Bucureşti.
Potrivit Ministerului Justiţiei, timpul de susţinere a proiectului pentru exercitarea atribuţiilor specifice funcţiei de conducere este de maximum 30 de minute şi timpul dedicat pentru întrebări şi răspunsuri este de cel mult o oră.
Conform calendarului estimativ, rezultatele selecţiei vor fi publicate la data de 2 martie. Tot atunci, propunerile motivate ale ministrului Justiţiei vor fi înaintate Secţiei pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii în vederea emiterii avizului consultativ.
Funcţiile de procuror general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte şi cea de procuror-şef al DNA rămân vacante începând cu data de 31 martie şi cea de procuror-şef al DIICOT, de la 14 aprilie.

