Șeful Poliției din Constanța, care a demisionat după tragedia de la 2 Mai, a ajuns consul în Pakistan
Surpriză la un an de la accidentul care a provocat cutremur în IPJ Constanța, după ce Vlad Pascu, şoferul drogat care a ucis doi studenţi, a trecut de 3 filtre de Poliţie fără a fi testat. Constantin Adrian Glugă, care a demisionat de la conducerea Poliției Județene Constanța în august 2023, a fost detașat consul al României în Pakistan, unde se ocupă de eliberarea de vize.
El nu a obținut postul prin concurs, ci prin detașare de către MAE. Deși numele lui Glugă nu apare pe site-ul ambasadei din Pakistan, el a scris că este angajat al ministerului în declarația de interese pe 2024.
Deși inițial a refuzat să demisioneze, chestorul Glugă și-a înaintat demisia la nouă zile de la accidentul din 2 Mai, după ce Corpul de Control al ministrului de Interne a constatat o serie de erori ale Poliției.
Ancheta a arătat că Vlad Pascu ar fi trebuit sancționat încă din ziua anterioară accidentului, când a fost oprit în trafic chiar de șeful Poliției Rutiere Constanța.

